A kezdeti ünnepi hangulatot aggodalom váltotta fel.
Hatalmas csinnadrattával jelentette be a NASA pár napja, hogy több mint ötven év után az első amerikai űreszköz érkezett meg a Föld kísérőbolygójára.
A houstoni Intuitive Machine űrvállalat holdjárója valóban landolt a déli pólus közelében, ám úgy tűnik, mégsem akkora sikertörténet a Hold újbóli meghódítása.
A holdjáró egyik lába az ereszkedés közben beakadhatott egy sziklába, és felbillent
– árulta el Steve Altemus, az expedíciós cég vezérigazgatója.
Ezen pedig semmi nem változtathat, ugyanis az űreszköz képtelen a mozgásra. Eredetileg azért gondolták, hogy a megfelelő, függőleges állásban van, mert a napelemek megfelelő mennyiségű áramot termelnek. Ennek köszönhetően egyelőre érkeznek is tőle jelek a Földre, ezért az amerikai űrhivatalban még mindig bíznak abban, hogy a rajta lévő tudományos műszerek többsége ép maradt – írja a The Guardian.
A 4,3 méter magas hatlábú, karbonszálból és titánból épített Odysseus a NASA hat kísérletét vitte el a Holdra, de küldetését eredetileg is csak egy hétre tervezték, mivel amint lemegy a nap a Malapert-kráternél és beáll a hosszú holdi éjszaka, a napenergiával működő leszállóegység amúgy is működésképtelenné válik.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre