Óriási bejelentést tett a NASA: megtörtént az újabb történelmi holdra szállás

Régen várt sikerről számolt be a NASA.



Megosztás
Szerző: Piréz
Létrehozva: 2024.02.23.
Módosítva: 2024.02.23.
Hold űrkutatás NASA

Sikeresen landolt a houstoni Intuitive Machine űrvállalat holdjárója, amivel több mint ötven év után az első amerikai űreszköz érkezett meg a Föld kísérőbolygójára.

Képünk illusztráció (Fotó: Pexels)

Amit kétségtelenül megerősíthetünk, az az, hogy a berendezésünk a Hold felszínén van, és adatokat küld

– jelentette be Tim Crain, a repülés igazgatója.

Az Odysseus leszállását a déli pólus közelében, egy sziklák és kráterek szabdalta, viszonylag sík helyszínen tervezték a Malapert-kráternél. A helyszín azért vonzó, mert a kráterekben jég, vagyis fagyott víz lehet.
A landolás után csaknem 15 perccel jelentette be a repülésirányítás, hogy fogja az Odysseus gyenge jeleit.
A napenergiával működő leszállóegység a tervek szerint egy hétig működik, addig, amíg be nem áll a hosszú holdi éjszaka – adta hírül a BBC.

A holdra szállást feszült órák előzték meg, mert meghibásodott a leszállóegység lézeres navigációs rendszere, ezért az űreszköznek még egy kört kellett tennie a Hold körül, és a repülésirányítás a NASA kísérleti lézerrendszerét aktiválta a leszálláshoz. Az amerikai űrhivatal igazgatója gratulált a sikeres landoláshoz.

Az Egyesült Államok visszatért a Holdra

– fogalmazott Bill Nelson.

Az Egyesült Államok utoljára 1972-ben, a NASA Apolló-programjának idején landolt a Holdon. Azóta az Intuitive Machines az első amerikai magánvállalat, amely sikeres holdra szállást hajtott végre. Januárban az Astrobotic Technology amerikai magánvállalat kísérlete kudarcot vallott, leszállóegysége visszazuhant a Földre.

A 4,3 méter magas, hatlábú, karbonszálból és titánból épített Odysseus a NASA hat kísérletét vitte el a Holdra. Az amerikai űrhivatal 118 millió dollárral támogatta a magáncéget a leszállóegység megépítésében, az Artemis-holdprogram részeként.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás