A házuk előtti területet szerették volna elrendezni, de lecsapott a hatóság. Persze teljesen jogosan, hiszen hiányzott az engedélyük.
Csillaghegyen egy helyi önkéntes csoport kezdett bele az út és a járda közötti vékony füves-sáros sáv rendezésébe. Elmondásuk szerint a környéken hatalmas a gépjárműforgalom, így amikor a kocsik felállnak az útpadkára, kiölik a füvet és a nyomvályút alakítanak ki. Ezért döntöttek úgy, szebbé teszik a Mátyás király út egy rövid szakaszát azzal, hogy ahova a kocsik felállnak, oda gyeprácsot raknak, hogy a fű megmaradhasson, a terület másik felét pedig parkosították volna: virágágyást szerettek volna létrehozni, fákat ültetni. A csoport tehát az úttest melletti területet kívánta felújítani, de terveik megvalósulása váratlanul meghiúsult.
Mint megtudtuk az önkormányzatnak már sokszor jelezték a problémát, hogy a közeli boltok miatt jelentős az autóforgalom. A kocsik főként az út szélén állnak meg a sárban, ami sem az ott lakóknak, sem a vásárlóknak nem jó. A probléma megoldására azonban nem történt semmi.
„Az egész projektet saját költségen szerettük volna megvalósítani” - mondja a csoport egyik vezetője, aki aktív tagja a helyi közösségnek. „Nem csak a kinézet javítása volt a cél, hanem a használhatóság növelése is.”
A terv szerint a terület gyephézagos térkővel lett volna lerakva, ami autók parkolását is lehetővé tette volna, miközben a zöld felület megmarad. Emellett egy bekerített virágos kertet és néhány fát is terveztek ültetni.
Csak egy kis zöld sávot akartunk létrehozni, ami az autók miatt úgyis tönkremegy. A gyephézagos térkő ideális megoldás lett volna, hiszen ellenáll a terhelésnek, de mégis lehetővé teszi a növényzet növekedését.
Azonban a munkálatok megkezdésekor a helyi közterületesek megjelentek, miután névtelen bejelentés érkezett az önkormányzathoz.
„Megdöbbentő és elszomorító, hogy valaki így akadályozza a közösségi összefogást” - nyilatkozta a projekt egyik önkéntese.
A bejelentés szerint a csoportnak nem állt rendelkezésére a szükséges engedély a munkálatokhoz, azonban figyelembe vehették volna a feljelentés helyett, hogy a közösséget szeretnék szolgálni.
Nem vagyok ellensége a szabályoknak, de néha az azonnali engedélyezés, vagy legalább a támogatás hiánya frusztráló lehet. Együttműködésre törekszünk, de a bürokrácia lassú lehet.
A csoport reményei ellenére, a projekt most szünetel, de a szervezők nem adják fel.
Az engedély folyamatban van, már az Alpolgármesternél van az ügy. Egyelőre ennyi. Az építkezést az önkormányzat leállította addig. A célunk egy élhetőbb, szebb környezet kialakítása. Folytatni fogjuk a küzdelmet az engedélyekért, és reméljük, hogy a közösség támogatásával valóra válnak a terveink.
- mondta lapunknak Zsolt. A történet egyértelműen rávilágít arra, hogy milyen kihívásokkal szembesülhetnek a helyi kezdeményezések, még ha jó szándékkal is indítanak. Az önkéntes csoportok és az önkormányzatok közötti kommunikáció javítása kulcsfontosságú lehet a jövőbeli projektek sikerében.
Az eset kapcsán megkérdeztük a közterület-felügyelőket is, hogy mi az ügy kapcsán az álláspontjuk, illetve milyen eljárási cselekmények történtek. A következő választ kaptuk:
"A kérdéses területet felügyelőink bejelentés alapján ellenőrizték. A terület a KAPU rendszer adatai alapján kerületi Önkormányzati terület, azaz közterület. Felügyelőink a helyszínen a hatósági engedélyt/hozzájárulást kérték bemutatni, mellyel a kivitelezést végző nem rendelkezett, ezért az ellenőrzésen kívül az alábbiakra került még sor. A felügyelő jegyzőkönyvben rögzítette az észlelteket a Hatósági Osztály tájékoztatása érdekében, részletes tájékoztatást adott arról, hogy milyen engedélyeket és hol kell beszereznie az ilyen jellegű tevékenységhez, majd felszólította a helyszínen jelenlévőt, hogy addig is a munkálatokat függessze fel, illetve a balesetveszélyt szüntesse meg (árkok a területen). Bírság kiszabására nem került sor."
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre