A közelgő március 15-e kapcsán örök és visszatérő téma a kokárda, illetve annak kitűzése, vagy ki nem tűzése. De akadnak parázs viták annak kapcsán is, hogy mi a helyes színsorrend és lehet, hogy ezt még a márciusi ifjak is rosszul tudták?
A kokárda nem más, mint a nemzeti színű szalagrózsába hajtogatott kör alakú, rózsadíszt formázó kitűző, amit később pántlikával díszítettek, így alakult ki a mai pántlikás kokárda.
A kokárda magyarországi elterjedése szorosan köthető Petőfi Sándorhoz, aki a naplójában is megörökítette az első magyar kokárdák megszületését:
Míg én az egyik asztalnál a Nemzeti dalt írtam, feleségem a másik asztalnál nemzeti fejkötőt varrt magának.
Petőfi szalagrózsájának nem volt pántlikája, kívülről befelé haladva piros fehér, zöld színsorrendű, amit történelmi ereklyeként a mai napig a Magyar Nemzeti Múzeumban őriznek. A kokárda mindig belülről kifelé olvasandó, de már az 1848-as kokárdák többsége is fordított volt. Kevésbé elterjedt forma a szalagkokárdahal, mely középen hajlított szalaghurok, melynél a pántlikák színsorrendje a hajlítás okán ellenkezőbe fordul.
A heraldika, azaz a címertan szabályai szerint,
A Metropol olvasóitól azt kérdeztük a Facebookon, hogy kitűzik-e a kokárdát a nemzeti ünnepen. Olvasóink túlnyomó többsége kitűzi a nemzeti színeket. Így tesz majd Zsuzsanna is:
Természetesen viselni fogok kokárdát március 15-én, mert számomra ez a tiszteletadás egy formája, minden évben.
Kevesebben vannak, akik bevallották, hogy nem tűznek kokárdát március 15-én, de Károly meg is indokolta döntését:
Ez csak külsőség, én a kokárdát a szívemben hordom!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre