Több országban még nálunk is furcsábbak a szokások. Spanyolországban például 12 másodperc alatt 12 szőlőszemet esznek meg.
Az új évhez közeledve valószínűleg neked is eszedbe jutott már, hogy úgy indítsd majd a január elsejét, hogy az egész 2024-es évedre jó hatással legyen. Most adunk hozzá pár tippet, hogy minél inkább biztosra mehess, 2024 lesz a te éved!
Arról valószínűleg már hallottál, hogy a pezsgő régen a gazdagok itala volt. Bár már jó ideje ott van a boltok polcain megfizethető áron is, a szokás és a jelkép egyaránt megmaradt. Éppen ezért, aki gazdagságra vágyik, szilveszterkor valószínűleg pezsgővel búcsúztatja majd 2023-at és köszönti 2024-et.
Szintén szilveszteri babona, hogy sült malacot kell enni, az állat ugyanis kitúrja az ember szerencséjét. Ez a hiedelem nemcsak a malacra igaz, hanem minden olyan ételre, ami gazdaságot és bőséget sugall. Ott van például a bab vagy a lencse is.
Ha már étkezés, Észtországban az év első napján 7, 9 vagy 12 alkalommal esznek, hogy ennyi ember erejével és egészségével bírjanak. Franciaországban palacsintát esznek, Hollandiában fánkot. Bolíviában pénzt sütnek a sütikbe. Spanyolországban 12 másodperc alatt 12 szőlőszemet esznek meg (mely a 12 hónapot jelképezi). Mindez a testi, lelki, anyagi gazdagságot vonzza be, akárcsak a lencse evése Magyarországon.
Apropó, Spanyolország, ott még az is számít, hogy milyen színű alsóneműt viselsz, amikor átlépsz az új évbe. A kék az egészséget, a zöld a szerencsét, a rózsaszín és a vörös a szerelmet, a fehér a lelki békét és a sárga az anyagi jólétet hivatott bevonzani. Ráadásul ezt a különös szokást a nők és a férfiak egyaránt gyakorolják.
Sok országban bevett szokás, hogy elbúcsúznak a múlt árnyaitól és a jövőbe tekintenek. Olaszországban és Dél-Amerikában is elterjedt szokás, hogy minden nem kívánatos holmit kihajigálnak az ablakon. Jól nyisd ki a szemed, ha arra jársz, nehogy valami a fejedre essen.
Ecuadorban úgy szabadulnak meg a rossz dolgokra emlékeztető tárgyaiktól és azok emlékeitől, hogy elégetik őket és velük együtt a múlt fájdalmait. Puerto Ricóban egy vödör vizet öntenek ki az ablakon, ezzel elmosva az előző esztendőt és tisztára mosva az újat.
Japánban úgy tartják, hogy 6 fő bűn van: mohóság, butaság, harag, könnyelműség, határozatlanság és irigység. Azt is tartják ugyanakkor, hogy egy-egy bűnnek 18 árnyalata van. A 108 kongatást ezek ellen vetik be az ó- és újév határán, éjfélkor.
Kolumbiában újévkor az a szokás, hogy az emberek egy teli bőrönddel mennek mindenhova. Ezzel azt akarják bevonzani, hogy egész évben nagyon sok helyre utazzanak majd el.
Ami pedig az éjfél látványosságát, a tűzijátékot illeti, a zaj- és fényhatások már régóta a rontó és ártó szándékú erők elijesztésére szolgált. Magyar tájegységeken az éjféli harangozás és a tűzijátékok is ennek felelnek meg.
A fent leírtak alapján a mi top 10-es listánk leegyszerűsítve a következő:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre