Idegen „foltok” még mindig léteznek a Föld magjában.
A Föld magjában a mai napig léteznek furcsa, idegen "foltok", amelyek maradványai állítólag egy "eltemetett bolygónak". Az International Journal of Science új jelentése szerint ezek a darabkák egy idegen objektum becsapódásából maradtak meg, és ez a becsapódás hozta létre a Holdat.
A Hold azt követően alakult ki, hogy az ősi Föld egy Mars méretű objektummal ütközött, amelyet Theia néven ismer a tudomány. A kozmikus karambol körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt történt, de hatásait a mai napig érezzük.
Sokáig az a nézet uralkodott, hogy az ütközést követően a Föld arca is megváltozott, de nem olyan drasztikus mértékben, mint a Theiaé, amely a katasztrófa következtében teljesen megsemmisült, törmelékeinek összetapadásából pedig idővel megszületett égi kísérőnk, a Hold. Ha ez így lenne, akkor a Föld és a Hold kémiai összetétele eltérő lenne, de nem ez a helyzet. A legújabb szimulációk azt sugallják, hogy a Theia nyomai a Földön is fellelhetők a felszín alatt.
"A korábbi kutatások túlzott hangsúlyt fektettek a törmelékkorong (a Hold elődje) szerkezetére, és figyelmen kívül hagyták az óriási ütközésnek a korai Földre gyakorolt hatását" - mondta Deng Hongping, a Sanghaji Csillagászati Obszervatórium professzora a kiadott közleményben. A kutató szerint a korai földköpeny heterogenitása a Theia 4,5 milliárd éve történt becsapódásának köszönhető, és ez az esemény tekinthető az évmilliárdok óta zajló földtani evolúció kezdőpontjának. A szimulációk azt mutatják, hogy az ütközés után a felső és az alsó köpeny eltérő összetételűvé vált.
Az alsó köpeny többnyire szilárd, benne a Theia által okozott szennyeződések csekélyek; az ütköző objektum anyagának nagyjából két százaléka hatolt ilyen mélyre. A felső köpeny azonban a korai Föld és a Theia anyagának keveréke.
(via)
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre