Sokan nem értik itthon a „Puszi és menj” közlekedési táblákat

Ugyan a KRESZ-be még nem került be a tábla, a rajta szereplő grafika egyértelművé teszi a jelentését. Ennek ellenére sem megfelelően használják a gyermeküket iskolába szállító szülők.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2023.10.19.
Módosítva: 2023.10.19.
közlekedési tábla szülő iskola agglomeráció

Az elmúlt években egyre gyakrabban tűnnek fel iskolák környékén a „Puszi és menj” elnevezésű táblák. Az egyébként nem rossz ötlet Amerikából származik, ahol először 1956-ban, Los Angelesben tettek említést a jelzőtábláról, amely arra hivatott, hogy a sofőr csak annyira álljon meg az autójával, amíg utasa puszit ad neki, majd kiszáll a kocsiból. Ugyan a közlekedési tábla a KRESZ-be egyelőre még nem került be hivatalosan, a tábla grafikája, sőt az elnevezése is teljesen érthetővé teszi a használatát. Legalábbis azt hihetné az ember...

Hiába mutatja a tábla, hogy a sofőr maradjon az autóban, a szülők kiszállnak, és vígan pakolgatnak a csomagtartókban, feltartva a forgalmat... – Fotó: Metropol

Nem szállhat ki a sofőr az autóból

A „Puszi és menj” tábla nem egy parkolóhely! Pontosan arra hivatott, hogy a sofőr arra az időre álljon meg, amíg gyermeke egy puszit vagy ölelést követően kiszáll az autóból. Tehát: a sofőr nem hagyhatja el az autót. Éppen ezért helyezik ezeket a különleges megállóhelyeket az iskola bejáratához közel, hogy a szülők biztonságban tudhassák gyermekeiket. Kiderült azonban, hogy rengeteg helyen nem tudják, vagy nem akarják a szülők megérteni a tábla pontos jelentését, ugyanis gyakran előfordul, hogy a sofőr a „Puszi és menj” parkolóban kiszáll autójából, akadályoztatva a gördülékeny közlekedést.

A gyalogosok elől foglalják el a járdát a „Puszi és menj” parkolót rosszul használó szülők – Fotó: Metropol

Iskola előtti járdán parkolnak a szülők

Egy biatorbágyi olvasónk arról számolt be, hogy az ő településükön például a „Puszi és menj” tábla alatt szinte mindig parkol egy autó, általában sofőr nélkül. Az agglomerációs városkában annyira nem zavartatják magukat az anyukák, hogy félig a járdára parkolva állnak meg, szállnak ki autóikból és pakolásznak csomagtartóikban – nagyon helytelenül.

„Egy ízben egy nő figyelmeztette az egyik édesanyát, aki éppen a kocsija csomagtartójában pakolászott, hogy a járdán parkol, egy babakocsis anyuka azonban éppen odaér és nem fog elférni. Az autós nő egy szót ordított válaszképpen: »Elfér!« A legérdekesebb a dologban, hogy az iskola mellett egy közparkoló van, ami szinte mindig üresen áll, tehát ha a kedves szülő szeretné bekísérni a gyermekét, vagy kivenni valamit a csomagtartóból, megtehetné szabályosan is, nem a járdát és a »Puszi és menj« helyet foglalva hosszas percekig” – panaszkodott biatorbágyi olvasónk.

Biatorbágyon parkolóhelyként értelmezik a „Puszi és menj” közlekedési táblát

Az időzavar okozza a fennakadást

A megoldás vélhetően abban rejlik, hogy aki szeretné a „Puszi és menj” helyet használni, annak otthon, elindulás előtt fel kell készülnie, és „kiszállásképessé” tenni a gyereket, nem pedig félig a járdára parkolva pakolni össze a gyerek cuccait az autó csomagtartójában. Ergo, ha valaki kapkodva indul el otthonról, szanaszét vannak a gyerek holmijai, egy rendes parkolóhelyet kell használnia. Amennyiben szeretné a gyereket bekísérni az iskolába, vagy a kapuból integetni neki, akkor sem a „Puszi és menj” tábla alatti parkolás lesz a megfelelő, hanem ha normálisan leállítja autóját egy parkolóhelyen.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás