Száraz lábbal is besétálhatnak a Dunába a legbátrabbak, ugyanis újra előbukkant az Ínség-szikla a Gellért-hegy lábánál.
A Gellért-hegy lábánál, a Raul Wallenberg rakparttól 20-30 méterre található szikla az év nagy részében rejtve marad a kíváncsi szemek előtt, ám aszályos időkben egy igen kedvelt budapesti látnivaló, nem véletlenül. Az izgalmas, hosszan benyúló zátony csak alacsony vízállásnál mutatja meg magát, ráadásul minél alacsonyabb a vízszint, annál hosszabban nyúlik be a sziklaképződmény.
Bár a megjelenése valóban látványos, környezeti szempontból nem sok jóval kecsegtet, ahogyan arra a neve is utal. A szikla a budapesti vízmércén mért nagyjából 95 centiméteresnél alacsonyabb vízállásnál bukkan a habok fölé. A ma reggeli vízállás mindössze 83 centiméter volt az Országos Vízjelző Szolgálat adatai szerint. Az egyre gyakrabban előbukkanó Ínség-szikla a nagyfokú szárazságra figyelmeztet minket. 2018-ban extrém száraz volt az időjárás, így a szikla nyár végétől késő őszig látható volt. Legutóbb pedig tavaly nyáron lehetett látni. A 95,76 méteres tengerszint feletti magasságával kiérdemelte a Magyarország legalacsonyabb hegycsúcsa címet is.
Előfordul, hogy a nevét többes számban használják. Ez arra utalhat, hogy amikor már elég alacsonyan van a víz, a szikla magasabb részei is előbukkannak, amelyek ilyenkor még több kisebb szirtnek tűnnek. Ha még alacsonyabb a vízszint, láthatóvá válik, hogy igazából egy egybefüggő földrajzi képződményről van szó.
Tartogat még meglepetéseket az alacsony vízállás
A Duna alacsony vízállása mindig tartogat meglepetéseket. A Margit-sziget lehajtójánál is elő szokott tűnni egy szokatlan homokzátony, ahová már padot is rendszeresítettek. Nem csak zátonyok bukkannak elő olyankor, ha alacsony a vízállás. Gyakran világháborús bombák és érdekesebbnél érdekesebb történelmi leletek is felszínre kerülnek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre