Lakópark lehet az egykor oly népszerű Tungsram strand helyén, ami az újpestiek kedvelt fürdője volt. Sokan máig nosztalgiával emlékeznek rá. A 2006-ban bezárt, az azóta szellemjárta stranddá vált területet most árusítják. De milyen volt egykor?
Elkezdték árulni a Szentendrei-sziget déli csücskével egy magasságban elhelyezkedő Tungsram strandot. A hely korábban óriási népszerűségnek örvendett az újpestiek körében. A rendszerváltás után aztán a strand fénye egyre kopott, lepusztult a létesítmény, és 2006-ban végleg bezárták. Mára már csak omladozó épületek, szétvert szekrények és zuhanyzók, fákkal benőtt medencék emlékeztetnek az egykor pezsgő strandéletre.
Az eredeti nevén UTE Dunafürdő 1938. július 10-én nyitotta meg a kapuit, megnyitása az Egyesült Izzó, később Tungsram igazgatójának, Aschner Lipótnak köszönhető, aki akkoriban az UTE vezetője is volt. A strand elég messze volt a központtól, és ezt sokan nehezményezték. A vezetőség ezért 270 ezer pengőt biztosított a 87-es villamos Megyeri csárdáig történő meghosszabbítására, sőt még egy személyhajó-kikötőt is létesítettek a Dunán a könnyebb elérés miatt.
A fürdő rövid idő alatt hatalmas népszerűségre tett szert. Később még egy nagy meleg vizes medence is épült, ennek a közepén van a mindenki által jól ismert gomba. A strand hamar az újpestiek egyik kedvenc helyévé vált, a nyolcvanas években az egyik legnépszerűbb fürdő volt a fővárosban. A versenymedence napközben a strandolóké volt, de zárás után itt tartotta az edzéseket az Újpest és az Izzó pólócsapata, néha a magyar válogatott is. A főépület előtt volt az egyik büfé, ahol sokszor harmincméteres sor kígyózott.
Sokan emlékezhetnek a legendás úszómester-edzőre, Csukor Lászlóra, aki hatalmas népszerűségnek örvendett, tisztelték őt az ide látogató fiatalok. Legtöbbször a mély víznél lévő színes csíkos napernyője alatt tartózkodott, és folyamatosan figyelte a strand eseményeit, történéseit. Aki nem viselkedett rendesen, arra azonnal rásípolt, és mozdulatokkal is tudatta elégedetlenségét, kitessékelte a renitenst a vízből, mert a zsivajt átkiabálnia reménytelennek tűnt.
A mindenki által kedvelt Laci bácsi 1987-ben halt meg, halála után a családja emléktáblára vésette a strandon: „50 év a medence partján”. Az uszoda bezárása után az emléktáblát a család hazavitte.
A strandnak hányattatott sors jutott a rendszerváltozás után, a gyermekmedencében sokszor nem volt víz, a fiatalok focipályának használták.
A General Electric nevű amerikai cég 1990-ben megvette a Tungsramot, de költséghatékonysági okokból szabadult is volna tőle és a feleslegessé vált épületektől. Végül egyetlen komoly érdeklődő akadt csupán, egy holland cég, amelyik aquaparkot szeretett volna létrehozni a strand helyén, azonban a talajtani vizsgálatok ezt meghiúsították. A strandot 2006-ban zárták be, azóta használaton kívül áll. Egyesek szerint a strand 2005-ben nyitott ki utoljára, de ekkor már csak a „gombás” medence működött. A területen található Csónakház jelenleg az Újpesti Kajak-Kenu Szövetség sportszakmai gondozásában működik, biztosítva a sportág utánpótlás-nevelését.
A strand mérete impozáns, a területe 30 ezer négyzetméter, ezen a területen volt egy 50 x 20 méteres verseny-, egy 50 x 25 méteres vendég- és egy gyermekmedence. Befogadóképessége jóval tízezer fő fölött volt. A telepen volt egy 200 csónakot befogadó csónakház is, ahol a csónakosok kabinjai, valamint irodahelyiségek is voltak.
A strandot egy mesterséges szigeten létesítették, amit egy híd kötött össze a Duna bal partjával. A gát létesítésének eredményeként elindult egy természetes feltöltődési folyamat a gáttal elzárt területen, amit az 1950-es évektől fokozatosan mesterségesen is feltöltöttek. A területet az 1974-es évben már teljesen feltöltötték.
A strand árvízvédelmi árterületen helyezkedik el, beépítés esetén legalább 1,3 m-rel kell emelni az épület alsó részét az árvízszint felett. Az ingatlant nyugatról a Duna, délről a szomszédos füves ingatlanok, keletről kereskedelmi terület, északról pedig egy rekreációs terület határolja.
A strand fénykorát felidéző, valamint jelenlegi állapotát bemutató galériánkat az alábbi képre kattintva lehet megnézni:
Egy 2012-ben készített videóban így nézett ki a strand:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre