Tusványos 2023 - Orbán Viktor: A háború nem elkerülhetetlen, ha a világ képes új egyensúlyt találni - Videó!





A világ erőegyensúlya elmozdult, és ennek súlyos következményeit nyögjük most - mondta többek között Orbán Viktor szombaton Tusnádfürdőn.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2023.07.22.
Módosítva: 2023.07.22.
Orbán Viktor Tusványos beszéd

A kormányfő a 32. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) rendezvényén tartott beszéde elején kiemelte: a kereszténységért folytatott küzdelemben szükségünk lesz a román ortodoxiára is. Minden évben okoz némi fejtörést, hogy miről is kéne beszélni. Felidézte, hogy a román külügy küldött neki egy iratot, hogy miről kell beszélnie, és miről nem. 

ORBÁN Viktor
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Nem szabad arról beszélni, ami román érzékenységet sért, így a kollektív kisebbségi jogokról, de ezek léteznek és megilletik az itteni magyarokat. Ne beszéljünk nem létező romániai területi egységekről, itt Erdélyről és Székelyföldről lehet szó, de soha nem állítottuk, hogy ezek romániai területi egységek lennének.

Ezt nem fogja megszabni Magyarország

Azt is tanácsolták, hogy ne tüntessük fel rossz színben a nyugati értékeket, de ezek ma a gender, a háború és a migráció, ezek maguktól is rossz színben tüntetek fel magukat - mondta a kormányfő. Mindezekkel szemben azt ajánlotta a románoknak Orbán Viktor, hogy a román elnöknek nem fogják megszabni, hogy miről és mit mondhat. A schengeni tagságot teljes mellszélességgel támogatja Magyarország, és a magyar uniós elnökségnek ez a kiemelt célja - tette hozzá. Új miniszterelnök, új esély, ő a 20. romániai miniszterelnök, amióta hivatalban vagyok, de bízunk benne, hogy ez tényleg új esély lesz.





Orbán Viktor: A világ erőegyensúlya elmozdult

A világ erőegyensúlya elmozdult, mivel a második világháború után 80 évig erőegyensúly volt a világban - mondta a kormányfő. Ennek első 45 évében odaadtak az angolszászok minket a szovjeteknek, majd pedig egy szabad korszak kezdődött. Ma pedig Kína elmozdította az erőegyensúlyt - fogalmazott a miniszterelnök.

Veszélyes a helyzet

Az Egyesült Államok lett, míg Kína van - mondta a kormányfő. Ezt a problémát meg kell oldani. Kína egy termelési erőmű lett - hívta fel a figyelmet Orbán Viktor. Az történt, hogy a nyugati ipari forradalom és a globális kommunikációs forradalom idejét 30 év alatt megtette Kína. A helyzet azért veszélyes, mert az Egyesült Államok úgy nőtt fel, hogy ő az első számú ország a világban, és ez hittétellé vált. Minden egyes kihívási kísérletet visszavert az USA, így a Szovjetuniót és az Európai Uniót is - tette hozzá. 2010-ben az USA és az EU is 22-23 százalékot adott a világtermeléshez, míg ma az EU csak 17-et, míg az USA 25-öt. Minél nagyobb a GDP-d, annál nagyobb a befolyásod a nemzetközi küzdelemben. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az USA dominanciája folyamatosan gyengül.

Orbán Viktor: Nincsenek állandó győztesek, és állandó vesztesek a világban

Nincsenek állandó győztesek, és állandó vesztesek a világban - mondta Orbán Viktor. A nemzetközi intézményekben is változás történik, így Kína is létrehozta a sajátjait. Ázsia és Kína teljes nagyhatalmi öltözetben áll előttünk, van önbecsülésük és távlatos tervük. Véget akarnak vetni a megaláztatás évszázadának - tette hozzá. Vissza akarják szerezni a dominanciát Ázsia felett. Az USA által vallott egyetemes értékeket pedig kinevetik a kínaiak - mondta a kormányfő. 

Ma úgy élünk, hogy napról napra haladunk az összeütközés felé. 

NÉMETH Zsolt; TÕKÉS László; ORBÁN Viktor
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

"A háború nem elkerülhetetlen, ha a világ képes új egyensúlyt találni"

A fő kérdés, hogy elkerülhető-e a kínai-amerikai összeütközés háború nélkül. A világpolitikában most a legveszélyesebb pillanatban vagyunk, amikor az első helyen lévő nagyhatalom látja magát a második helyre süllyedni 

- tette hozzá.

A szemben álló felek nem a szándékokból, hanem a képességekből látják egymást - ismertette a kormányfő. A mi életünkre nézve ebből az következik, hogy a két nagy közötti katonai összeütközés esélye nagyobb, mint bármikor. 

De a háború nem elkerülhetetlen, ha a világ képes új egyensúlyt találni, de ebben nekünk nem osztottak lapot. 

A nagyoknak el kellene fogadnia, hogy két nap van az égen - mondta Orbán Viktor. Az USA-ban is látják a bajt, aminek a fő jele, hogy egyre több amerikai vezető ment Pekingbe - tette hozzá. Miközben a japánok is fejlesztik a seregüket. Az új egyensúly beállítása nem fog menni egyik napról a másikra, és ez egy egész nemzedéknyi időt igényel. 

Orbán Viktor: Szorongás gyötri, és bekerítve érzi magát az Európai Unió

Szorongás gyötri, és bekerítve érzi magát az Európai Unió és Európa, mivel hétmilliárd ember veszi körül őket- Ez egy gazdaság és gyenge unió - mondta Orbán Viktor. A kormányfő szerint egy zavaros világot lát maga körül Európa. A miniszterelnök ismertetése szerint az IMF országlistája alapján azt látszik, hogy 2030-ban kiesik az első tízből Olaszország, Franciaország és Nagy-Britannia és a tizedik helyre esik vissza Németország. 

Európa olyan mint egy kiöregedett bokszbajnok, és ebből egy elzárkózás következik 

-mondta a kormányfő. Erre van kifejezés, ami kockázatcsökkentést és leválasztást jelent. Oroszországot leválasztották az európai gazdaságról, de a világ többi részéről nem lehet elvágni Moszkvát. Ezzel párhuzamosan pedig Európa elveszíti a versenyképességét, mivel az energia ára kétszerese lett itt, mint a világ többi részén.   

Birodalom, vagy nemzetek?

Orbán Viktor ismertetése szerint a nyugati cégek nagy része továbbra sem hagyja el Oroszországot, mivel 3,5 milliárd dollárt fizettek be az ottani költségvetésbe. Éppen ezért az OTP ukrajnai támadása semmi más mint hungarofóbia - tette hozzá. Birodalom, vagy nemzetek? - tette fel a kérdést a kormányfő. A britek távozása miatt a szuverenista tábor jelentősen meggyengült - ismertette a kormányfő. Jelenleg csak a lengyelek és a magyarok állnak a szuverenista tábor mellett. A föderalisták nyíltan ki akarják szorítani a szuverenistákat, és ennek egyik példája volt a magyar baloldal külföldi finanszírozása. Orbán Viktor bízik benne, hogy 2024 után egy kedvezőbb egyensúlyi helyzet lehet.

"Ma a migrációt és a gendert nem lehet liberális alapon visszaverni"

Magyarországnak tisztában kell lennie önmagával, és azt az utat kell folytatni, amit 2010-ben elkezdett az ország a húsz zavaros év után - mondta Orbán Viktor. Szellemi és gazdasági alapjai is vannak ennek az új korszaknak

Az új magyar alkotmány a legfontosabb megkülönböztetés a többi európai országtól, míg a magyar alkotmány középpontjában a mi áll, addig a többi esetében az egyén.  

A kormányfő szerint a magyar szellemi kiindulópont, hogy az emberi életben azok a legfontosabb dolgok, amiket az egyén nem tud megszerezni egyedül.  Ezek közé tartozik a szabadság és a béke - tette hozzá. 

Az összes jó dolog a másokkal való együttműködésből származik. 

A kötődés alkotmánya a magyar, ezzel szemben a liberális alkotmányok az egyéni szabadság nevében elutasítanak bizonyos dolgokat - mondta Orbán. Jó döntés volt 2011-ben, hogy a magyar keresztény alkotmányt megvalósították. Ma a migrációt és a gendert nem lehet liberális alapon visszaverni. 

Elszámoltathatatlan brüsszeli elit

Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra is, hogy merő illúzió volt a kereszténység nyugati elutasítása 200 évvel ezelőtt, mivel mára hedonista pogányokká váltunk. Ez fekszik az EU és Magyarország közötti konfliktus mélyén - tette hozzá. LMBTQ-hadjáratot folytat Brüsszel, lecserélné a népességet. 

Szomorúnak nevezte, hogy a litvánok megsemmisítették a korábbi gyermekvédelmi törvényüket. Létrejött egy európai politikai osztály, amely elszámoltathatatlan - tette hozzá. Ebben a helyzetben harcolni kell, mert nem kívánjuk, hogy mindenkinek ugyanaz legyen a hite, de ahhoz ragaszkodunk, hogy van közös kultúránk, és ezt mindenáron meg fogjuk védeni. 

NEM FOGUNK KOMPROMISSZUMOT KÖTNI, ÉS NEM ENGEDÜNK SE A POLITIKAI ÉS A PÉNZÜGYI ZSAROLÁSNAK. 

Végezetül a kormányfő arról beszélt, hogy "két meteor érkezett"

Orbán Viktor a magyar gazdasági modellről azt mondta, hogy a magyar gazdaság teljesítménye megháromszorozódott 2010 óta. 2030-ra 160 ezer milliárdos GDP-t szeretnénk, és ez azt jelentené, hogy az uniós fejlettség 85-90 százalékán lennénk. 2030-ra 85 százalékra akarják emelni a foglalkoztatottságot - tette hozzá. Orbán Viktor arról is beszélt, hogy 1,2-ről 1,5-re emelték a termékenységi rátát, de ez még nem a legjobb. Éppen ezért tovább kell növelni a családtámogatásokat. 

Ezek szépen és jól néznek ki, de van itt egy bökkenő, mert három év alatt két meteorral is összeütköztünk, az egyik a COVID volt, míg a másik a háború. 

Orbán Viktor: 2024 július környékén történhet meg, hogy visszatértünk a korábbi pályára

A második háborús meteor sajnos letérített minket a pályáról - mondta a kormányfő. 

 

2024 július környékén történhet meg, hogy visszatértünk a korábbi pályára, de a legnehezebb időszakon már túl vagyunk. 

Nagyon nehéz volt az első félév, mert az infláció sokkal magasabban nőt, mint a bérek, de a második félév már könnyebb lehet. Ha mindent jól csinálunk, akkor a 2024-es EP-és önkormányzati választás idején már jó pályán leszünk. 

Nagy világügyekben észnél lenni, a világgazdaságban összeköttetéseket kötni, az uniós ügyekben harcolni -zárta a beszédét a kormányfő.   

 





Ezeket olvastad már?
Azt akarja az anyuka, hogy javítsam fel a fia elégtelen osztályzatát, mert megérdemli, hogy átmenjen

Azt akarja az anyuka, hogy javítsam fel a fia elégtelen osztályzatát, mert megérdemli, hogy átmenjen

Nincs megállás: még tovább csökken az üzemanyag ára

Nincs megállás: még tovább csökken az üzemanyag ára

Te mire emlékszel még az érettségiből? Ezt az izgalmas történelmi kvízt kevesen töltik ki hibátlanul

Te mire emlékszel még az érettségiből? Ezt az izgalmas történelmi kvízt kevesen töltik ki hibátlanul

Vidámságot, nevetést és izgalmat hozott Budapest életébe 133 éve: mutatjuk, hogy mi ez

Vidámságot, nevetést és izgalmat hozott Budapest életébe 133 éve: mutatjuk, hogy mi ez

Top hírek





Ezek is érdekelhetik



Hírlevél-feliratkozás