Április 21-én a rendőrség egész napos sebességmérési akciót hirdet, a helyszínekre az autósoktól várnak javaslatot. A Metropol megkérdezett néhány autóst, milyen tapasztalataik vannak a gyorshajtókkal kapcsolatban.
Az elmúlt néhány évben szokássá vált a rendőrség 24 órás traffipaxos megfigyelése, melynek során az autósokat nem megbüntetni, hanem figyelmeztetni akarják arra, mennyire balesetveszélyes a gyorshajtás.
A rendőrség az egész Európát érintő kampányhoz kapcsolódva április 21-én egy napon keresztül folyamatosan méri a Magyarország útjain közlekedők sebességét szerte az országban. Az Európai Közlekedésrendészeti Szervek Hálózata, a ROADPOL kezdeményezéséhez csatlakozva a magyar rendőrség 24 órás összeurópai sebességellenőrzést – úgynevezett Speedmarathont – végez, melyhez várják az autósok javaslatait.
A korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a Speedmarathon alatt ellenőrzött járművezetők 95 százaléka az előírásoknak megfelelően választotta meg haladási sebességét. Ez azért is fontos, mert statisztikai adatok bizonyítják, hogy a balesetek mekkora hányada lett volna elkerülhető, ha betartják a sebességkorlátozást.
A Metropol megkérdezte a fővárosban közlekedő autósokat, nekik mi a véleményük ezzel kapcsolatban. Megkértük őket, hogy mondják el tapasztalataikat.
Hetvennel belénk jöttek úgy, hogy állt a forgalom és a három gyerek hátul ült az autóban. Totálkáros lett az autó, 25 centit bejött a hátulja. Az volt a szerencse, hogy csomagok voltak hátul és az valamennyire felfogta a becsapódást, így senki nem sérült meg komolyabban
– mesélte el a Metropolnak Attila, aki szerint minden hosszabb útszakaszon lehetne mérni a gyorshajtókat. Ő azt gondolja, akármekkora összeget kifizetnek azok, akik rendszeresen túllépik a megengedett sebességet. Éppen ezért ő fél évre bevonná a gyorshajtók jogosítványát.
László szerint nem ez az egyetlen probléma a közlekedésben.
Mindenhol vannak, akik átlépik a normál sebességhatárt, de legalább olyan rossz az, amikor normál sebességgel lehetne menni és valaki hússzal, harminccal kevesebbel megy.
„Most is az autópályán jöttem, sok gyorshajtó volt. Szerintem ez ugyanolyan, mint a kábítószeresek esete. Ha elkapnak egy dílert, kinő egy másik a földből. Szóval itt is ez a helyzet. Ha valakit megbüntetnek 300 ezerre, szerintem az nem elrettentő” – mondta Tamás.
Pál egyetért azzal, hogy akármekkora is a büntetés összege, aki rendszeresen figyelmen kívül hagyja a sebességkorlátozásokat, úgyis könnyedén kifizeti az összeget.
Nekem az véleményem, hogy körültekintőbbnek és udvariasabbnak kellene lenniük egymással az autósoknak.
Összességében elmondható, hogy az autósok balesetveszélyesnek tartják a gyorshajtókat és visszaszorítanák őket, de nem magas összegű büntetéssel, hanem egyéb módszerekkel. A mérés azért is fontos, mert a büntetés összegénél is elrettentőbb a lebukás nagy kockázata. Ha szeretne a rendőrség április 21-ei akciójához helyszíneket javasolni, akár budapesti, akár országos szinten, akkor azt a rendőrség oldalán teheti meg.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre