Március 8-án a világon mindenütt a nőket ünneplik, így Magyarországon is több millió hölgyet köszöntenek ma.
Minden évben március 8-a az a nap, amikor az évben másodszor pörög fel a virágárusok forgalma, hiszen a nők iránti tiszteletből és szeretetből a legtöbb férfi virággal lepi meg kedvesét, édesanyját, nagymamáját, lányát. Azt azonban kevesen tudják, hogy a világ első nőnapját 1909. február 28-án tartották Amerikában. Ezt az Egyesült Nemzetek Szervezete indítványozta a New York-i varrónők 1908-as sztrájkjának évfordulója alkalmából. Rövidebb munkaidőért, jobb fizetésért, szavazati jogért és a gyermekmunkák eltörléséért szólaltak fel. A kezdeményezés olyan sikeres volt, hogy 1911-ben már Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban is tartottak nőnapot. A fix március 8-i dátum az orosz nők 1917-es tüntetésével vált véglegessé, amikor kenyérért és békéért vonultak az utcára. Magyarország először 1913-ban csatlakozott a nőnapi felhíváshoz, 1948-ban pedig kötelező ünneppé alakította a Rákosi-féle vezetés. Azokban az időkben jött divatba a piros szegfű, ami azóta jórészt kikopott a divatból. Helyette általában valamilyen tavaszt szimbolizáló virágot – tulipánt, nárciszt, jácintot – ajándékoznak a nőknek. Persze ma már számtalan dologgal lephetik meg a férfiak a hölgyeket, például egy kellemes vacsorával, finom édességgel, vagy valamilyen élményajándékkal.
Az olasz nők sárga mimózavirágot kapnak a férfiaktól március 8-án, az állam pedig a múzeumok és emlékművek ingyenes látogatásával kedveskedik nekik. A török hölgyek különböző társasági összejöveteleken vesznek részt, étterembe mennek és iszogatnak férfiak jelenléte nélkül. Kínában a nőnap a dolgozó nőknek járó félnapos szabadsággal összekötött államünnep. Egy nappal korábban, március 7-én pedig a lánynapot ünneplik. Szerbiában, Albániában, Macedóniában és Üzbegisztánban az anyák napját és a nőnapot együtt ünneplik. A gyerekek ilyenkor apró ajándékokkal lepik meg édesanyjukat és nagymamáikat. Afganisztán, Kuba, Vietnám, Uganda, Mongólia, Grúzia, Laosz, Kambodzsa, Örményország, Fehéroroszország, Montenegró, Oroszország, Ukrajna pedig mind olyan ország, ahol a mai napig hivatalos ünnep a nőnap.
Egy kávé és finom falatok mellett beszélgethetnek a nők az Óbudai Autóbuszgarázs kolléganőivel, hogy megismerkedjenek a BKV-val, mint munkahellyel. Az ismerkedéssel egybekötött reggelin megtudhatják a hölgyek, milyen egy BKV-s autóbuszgarázs mindennapi élete, és választ kaphatnak arra is, hogy érzi magát egy nő a BKV-nál. A nőnap kedvező alkalom, hogy hangsúlyozzák: nemcsak családbarát, de nőbarát munkahelynek tartják magukat – közölte a BKV.
A lakosság bevonásával készíti el környezetvédelmi programját a VIII. kerület. Április 12-ig lehet kitölteni egy kérdőívet, amellyel a kerület felméri a lakosság környezetvédelmi, társadalmi, gazdasági szokásait. A kérdőív az önkormányzat oldaláról érhető el.
Az V. kerületi önkormányzat pályázatot hirdet a kerületben állandó lakcímmel rendelkező, életvitelszerűen ott élő 10-21 éves diákoknak. A Belvárosi Művészeti Ösztöndíj célja, hogy valamely művészeti ágban kimagasló tehetséggel, illetve képességekkel rendelkező kerületi fiataloknak segítséget nyújtson művészeti képzésük, szakmai fejlődésük kiteljesedéséhez. Az ösztöndíj összege: 10-30 ezer forint/hó/fő között a bizottság döntése alapján. Időtartama tíz hónap a tárgyév szeptemberétől a következő év júniusáig. A pályázatokat április 26-ig lehet benyújtani elektronikusan vagy postai úton az önkormányzathoz.
Az önkormányzat támogatásával elindult Csepelen a lakossági LED-csereprogram, amelynek keretében a jelentkezők meghatározott feltételek mellett ingyen juthatnak új, korszerű LED fényforrásokhoz. Elsőként a rászorulóknak adott az önkormányzat LED-izzókat, március 15-ig pedig minden csepeli számára elérhető az ingyenes lakossági program. A www.ledcsere.hu oldalon kell a programban való részvételhez regisztrálni, amelyhez négy helyszínen (Napközis Tábor, Rákóczi Kert, Családsegítő Közösségi Ház, Városgazda ügyfélszolgálat) nyújtanak segítséget.
Március 8-án 15 órától Böröndy Júlia építész, a Women in Architecture Hungary Instagram-oldal szerkesztőjével 5+1 budai épületen keresztül ismerhetjük meg a 20. századi magyar építészet fontos alkotóit: Bettelheim Franciskát, Spiró Évát, Pázmándi Margitot és Tóth Dezsőnét. A séta a Gellért-hegyről indul.
Szerda este 8 órától Müller Péter Sziámi és Kirschner Péter koncertezik a K11 Művészeti és Kulturális Központban (Király utca 11.). A 80-as és 90-es évek undergroundjának meghatározó párosa a régi dalokat egy szál gitáros változatban mutatja be. URH, Kontroll Csoport, Sziámi, Cohen, Bob Dylan és ami még jólesik.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre