Ma van a magyar parasport napja: ők lettek a nagykövetek

Megválasztották a magyar parasport napjának nagykövet párosát.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2023.02.22.
Módosítva: 2023.02.22.
parasport

A magyar költségvetésből 2023-ban 750 millió forint jut a teljes fogyatékos sporttársadalomra, ez körülbelül harminc százalékos emelkedés az elmúlt évhez képest. Ide tartozik a para-, a siket-, a szervátültetett- és a speciális sport egyaránt. 

HAJMÁSI Éva; Breusz, Jevhenilija
A parasportolók teljesítménye csodálatra méltó – Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

A Magyar Paralimpiai Bizottság elnökének, Szabó Lászlónak személyes kötődése is van a fogyatékkal élőkhöz.

„Édesanyám, akit nevezhetnék örökmozgónak, agyvérzést kapott” – mondta az elnök lapunknak. – Teste lebénult, szellemileg viszont teljesen tiszta maradt. Végigéltem vele a hosszú éveket, és akkor értettem meg, mit is jelent igazából fogyatékkal élni. Nem kiszolgáltatottságot, hanem belülről fakadó hihetetlen őszinteséget, amit a későbbiekben a sportolóktól is megtapasztaltam.

Szabó László
Szabó László a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke – Fotó: Nemzeti Sport/Tumbász Hédi

Szabó László elmondta, mindenki tanulhat a parasportemberektől, akik leplezetlenül mutatják meg a világnak, hogy ők is ugyanolyan emberek, mint azok, akikről úgy beszélünk, hogy „épek”. 

Természetesen az életben mindenkinek van nehézsége, nekik, a parasportolóknak is. De ők kőkeményen küzdenek, harcolnak a jobbításért, nem igazán ismerek közöttük olyat, aki letargiába esett volna egy-egy kudarcot követően. Minden tisztelet megilleti a fogyatékkal élő és sportoló barátainkat, akik pontosan tudják, mit szeretnének elérni és ahhoz milyen munkát kell elvégezniük abban a világban, ahol ők versenyeznek.

Idén a magyar parasport napján az iskolák kerülnek a középpontba, a testnevelési órákra fókuszálnak országszerte.

„Hat éve már, hogy saját napunk van” – nyilatkozta Szabó László. – „Most a tesiórákon próbáljuk megmutatni az ép nebulóknak, milyen is lehet látássérülten csörgőlabdázni vagy vakon, segítővel kézen fogva lefutni néhány métert, esetleg széken ülve vívni, és sorolhatnám tovább a kihívásokat.”

Szatmári András,
Szatmári András, a világbajnok kardvívó örömmel vállalta, hogy a magyar parasport napjának arca legyen – Fotó: Nemzeti Sport/Tumbász Hédi 

Szatmári András világbajnok kardvívó nagy megtiszteltetésnek érzi, hogy a magyar parasport napjának nagykövete lehet.

Szeretném tovább népszerűsíteni a fogyatékkal élők sportmozgalmát. Mi, vívók rendszeresen együtt tréningezünk a kerekesszékes sportolókkal, együtt iskolázunk, asszózunk, egymást segítjük a felkészülésben. Mindenkit arra kérek, ünnepeljenek együtt velünk és aki teheti, csatlakozzon az országos naphoz!

Krajnyák Zsuzsanna
Krajnyák Zsuzsanna világbajnok kerekesszékes vívó sokat köszönhet a sportnak – és neki is sokat köszönhet a magyar parasport – Fotó: Nemzeti Sport/Tumbász Hédi

Krajnyák Zsuzsanna világbajnok, Európa-bajnok és nem utolsósorban tizenkétszeres paralimpiai érmes kerekesszékes vívó.

„Gyerekként az uszodában próbálkoztam, imádtam a vizet, az úszást” – kezdte Zsuzsa, aki a bal lábát érintő fejlődési rendellenességgel született. - „Már nagykorú voltam, amikor váltottam. Emlékszem, a barátaim csalogattak be a vívóterembe. Hamar eldőlt a sorsom, hiszen otthon éreztem magam a parasportolók között.”

Zsuzsa hozzátette: nagyon büszke arra, hogy ismert sportoló lett, rengeteg fényes érem díszíti a vitrinjét.

Rengeteget kaptam a sporttól, az edzőimtől és a társaktól. Bejártam a nagyvilágot, sok szépet láttam. A gyűjteményemből már csak az olimpiai aranyérem hiányzik, ezért is dolgozom, mert Párizsban újra nekidurálom magam, hogy az álmom valóra váljon.

Zsuzsi természetesen nagy örömmel vállalta, hogy nagykövetként vegyen részt a parasportnapon. 

„Megtisztelő és egyben felemelő érzés. Ameddig lesz parasport, addig ott lesz Krajnyák Zsuzsa is az első sorokban!”

2010 előtt a baloldal nem sokra becsülte a sportot és a sportolókat, és ez a fogyatékkal élő sportolókra is igaz. Ez 2010-ben megváltozott 

– szögezte le Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója. 

Nyitrai Zsolt: a kormány kiemelten támogatja a sportot, így a parasportot is – Fotó: Ripost

2016-ban a sporttörvény köztestületté nyilvánította a Magyar Paralimpiai Bizottságot, ez gyorsabb és jobb stratégiai irányítást tett lehetővé. A körülbelül 20 ezer paralimpiai sportoló egyre növekvő támogatást kap, a parasportolókkal folyamatos a párbeszéd és az együttműködés. 2017-ben nyilvánítottuk február 22-ét a magyar parasport napjává, ezen a napon a figyelem méltán a parasportolókra irányul.

Nyitrai Zsolt hozzátette: három cél érdekében támogatja kiemelten a sportot a kormány. Az első: szeretnék, ha minél több gyermek, fiatal sportolna rendszeresen, hogy egészségesebb legyen a következő nemzedék, ehhez igyekeznek megteremteni a sportinfrastruktúrát. Természetesen az idősebbek körében is fontos a sport, a mozgás népszerűsítése. A másik, hogy Magyarország minél több világversenynek adhasson otthont, a parasport számára is, mert így be tudjuk mutatni értékeinket, gasztronómiánkat, gyönyörű tájainkat és azt is, hogy jó szervezők vagyunk. Ez az országimázs szempontjából és gazdasági szempontból is fontos. A harmadik cél pedig, hogy a sport által minél többen jussanak sikerélményhez, tartozzanak közösséghez. A sport – és így a parasport is – ugyanis közösségteremtő erő, növeli az önbizalmat, erőt ad a hétköznapokra.

(Ripost)

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás