Elképesztő erőről tesz tanúbizonyságot a 8 éves Halik Gyuszika. A kisfiú koraszülött, az újraélesztések miatt pedig károsodott a mozgásközpontja. Most egy speciális terápia segítene neki a járástanulásban.
Hatalmasat küzd azért, hogy megtanulhasson járni a battonyai Halik Gyuszika. A most 8 éves kisfiút óriási örömmel várta édesanyja és édesapja, ám a szülővé válásuk után kétségbeesés uralkodott el rajtuk. A pici baba keringése a születés utáni pillanatokban összeomlott, majd egy hónaposan is az életéért küzdött. A kis hősről édesanyja, Henrietta mesélt a Metropolnak.
A nyolcéves Gyuszit a 30. hétre, sürgősségi császármetszéssel hozták világra.
2014. november 19-én született meg Gyuszika. A születésekor még felsírt, ám hirtelen összeomlott a keringése. Élete első három napjában ötször élesztették újra, majd két hétig lélegeztetőgép tartotta életben
– kezdte portálunknak a kisfiú édesanyja, Halik Henrietta. A lélegeztetés után még egy hétig kapott kezelést babaként Gyuszi. Sok idő nem telt el, egy hónapos korában húgyúti fertőzést találtak a fiúnál, és csak katéterrel volt vizelete, ezért a Szegedi Gyermekklinikára szállították, ahol a húgyhólyagját a hasfalára ültették ki. Az egyik reggel Henrietta üresen találta az inkubátort.
„Borzalmasan megijedtem, a nővérek pedig csak annyit mondtak, nyugodjak meg, az orvos majd elmond mindent. Kiderült, hogy az RSV-vírust kapta el Gyuszi, emiatt megműtötték, és az intenzív osztályra került. Ekkor épp szenteste napja volt. Behívtak bennünket a férjemmel, és elmondták, ők minden tőlük telhetőt megtettek, most már Gyuszikán múlik, hogy életben marad-e. Lélegeztetőgépre tették, és azt mondták, a következő 48 óra kritikus lesz, készüljünk fel mindenre.
Két napig ültünk az intenzív előtt, és minden ajtónyitásra felugrottunk. Senkinek nem kívánom azt a szentestét. Azóta minden karácsonykor felköszöntjük Gyuszikát, mert ez lett a második születésnapja
– mesélte a drámai történetet Henrietta.
A hős kisfiú visszakerült a gyulai kórházba, majd Szegeden újabb műtétet végeztek rajta, visszahelyezték a húgyhólyagját. 2015 márciusában térhettek végleg haza a kórházból. Gyuszi szépen fejlődött, ám csak másfél éves korában állt fel először. Ez lett gyanús a szüleinek, akik szakember segítségét kérték.
„Sajnos a sok újraélesztés miatt károsodott a mozgásért felelős központi idegrendszere és a finommotorikus képessége is. Kiderült, hogy nincs egyensúlyérzéke, és járni sem tud, csak segítséggel” – folytatta Henrietta. Gyuszika kapott egy négykerekű járókeretet, úgynevezett rollátort, amivel szinte suhant. Négyéves korára már bottal is tudott járni, ám az édesanyja elmondása szerint valamiért visszatért a rollátorhoz. A rehabilitáció folyamatos volt, ám a koronavírus-járvány ezt keresztbehúzta.
„2020 szeptemberében helyre kellett tenni a bal csípőjét, tavaly júniusban pedig a jobb csípőjét műtötték, mert elmozdultak. Az első műtét idején a rehabilitációs osztály bezárt Szegeden, ezért online órákkal próbáltam itthon fejleszteni őt. A második műtét után le volt gyengülve Gyuszi, állami rehabilitációs intézményt pedig nem találtam a környéken. Így kötöttünk ki Kecskeméten” – mesélte Henrietta.
Az itteni terápiás központ jó hatással volt a kisfiúra, ugyanis sosem szeretett úgy tornázni, mint itt.
„Nagyon sokat fejlődött és ügyesedett az ott töltött idő alatt” – folytatta a fiú anyukája. A nagy távolság miatt a család – Battonyától Kecskemét mintegy 150 km-re van – az alföldi városban szállt meg erre az időre.
Ez úgy nézett ki, hogy hétfő reggel felkerekedtünk, és csak péntek délután jöttünk haza. Egy panzióban tudtunk kivenni egy szobát, hogy ne kelljen napi 300 kilométert ingáznunk
– mondta az anyuka. Henrietta férje, Gyula kamionsofőrként dolgozik, hogy a megélhetés mellett Gyuszika rehabilitációját is fizetni tudják, a feleség ugyanis nem tud kisfia mellett dolgozni.
„Ugyan speciális iskolába jár a fiunk, de gyenge az immunrendszere, ezért sűrűn vagyok itthon vele” – jegyezte meg az édesanya. Az iskolai osztályban Gyuszi az egyetlen, aki nem tud járni, hiába citálják az osztálytársai, menjen velük sétálni, kénytelen azt mondani, „nem tudok”. Ennek ellenére a fiú nagyon okos, és remek memóriával rendelkezik.
„A legjobban a kézműves dolgok érdeklik, imád gyurmázni és festeni. Az osztálytársaival valamiért nem szeret barátkozni, sokkal jobban kedveli a felnőtteket, a »nagylányoknak« csak úgy csapja a szelet!” – nevetett Henrietta, aki hozzátette, Gyuszi kedvenc tanárnénijének, „élete párjának” az összes, otthoni virágot elvitte, és ha a házi muníció elfogyott, akkor bizony meg kellett állni a virágbolt előtt, hogy a kisfiú tovább udvarolhasson.
Henrietta és Gyula azt szeretné, hogyha Gyuszi felnő, minél önállóbb és teljesebb életet élhessen. A kecskeméti terápiát, amely a kisfiúra nagyon jó hatással volt, saját zsebből állták a szülők. Ahhoz, hogy Gyuszi egy évig folyamatosan kaphassa a Kecskeméti Borsószem Terápiás Központ kezeléseit, 1,6 millió forintra van szüksége a családnak. Aki segíteni szeretne nekik, az a Csodacsoport Alapítványon keresztül megteheti. Gyuszinak azért van nagy szüksége arra, hogy fizikailag is megerősödjön, mert júniusban újabb beavatkozás vár rá: mindkét lábából kiveszik a fémeket és a csavarokat.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre