Megannyi emlék fűződik a Planetáriumhoz, melynek sorsáról máig nem született döntés.
Egyelőre csak találgatni lehet, hogy mi lesz az egykoron szebb napokat látott népligeti Planetáriummal. Az épület mára csak árnyéka önmagának, pedig régen óriási népszerűségnek örvendett a látogatók körében. Maga az intézmény 1977-ben kezdte meg a működését, a közönség az első csillagászati műsort pedig augusztus 20-án nézhette meg. Az épület kívülről csillagvizsgálóra emlékeztet, távcsövek azonban nincsenek benne. A 23 méter átmérőjű belső kupola felületére egy bonyolult vetítőműszer egykoron 8900 égitestet vetített ki.
A belső térben több művészettörténeti, hologram-, festmény-, fotó-, műszer-, makettkiállítások kaptak egykor helyet. A falakon pedig csillagászati objektumokat ábrázoló fotók, űrhajózási témájú nemzetközi bélyegkiállítás, valamint gyermekrajzok voltak láthatók.
A Planetárium fénykorában több csillagászati-űrkutatási előadásnak is helyet adott, kimondottan a tanuló ifjúságnak. A műsorokban vetített égi látványt egészen elképesztő módon egészítették ki a különböző színeffektusok, a témához válogatott irodalmi szövegrészek, valamint a zenei aláfestés is. Az előadásokat számtalan gyönyörű diaképek és videófilmek tarkították, így nem meglepő, hogy az eltelt évek alatt több millió látogatója volt az épületnek.
A Planetárium műsorai közül több is óriási népszerűségnek örvendett, ilyen volt a „2061: a Mars titka” című műsor, mely a jénai planetárium felkérésére az 1998-as Német–magyar Kulturális Programra készült. Az űrkutatásról és űrhajózásról szóló, lézereffektusokat is használó science-fiction műsornak egy évvel később elkészült az angol változata is. Ugyancsak nagy érdeklődés volt 1999-ben a „Napfogyatkozás” című műsor iránt, ami a Magyarországról is látható teljes napfogyatkozást mutatta be.
A Planetárium műsorai egyszerre szórakoztattak és tanítottak, így nem meglepő, hogy a nagyközönségi előadásain közel százezer fő vett részt évente. Az, hogy mi lesz a sorsa a kultikus épületnek, máig kérdéses. A főváros kezelésében lévő park, amelyben áll, szintén lepusztult, elhanyagolt, jóérzésű ember nem szívesen teszi be a lábát.
Mint, ahogyan arról beszámoltunk, a Planetárium 40 évvel a megnyitása után, 2017 nyarán zárt be. Az épületet működtető vagyonkezelő, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) ugyan 2018-ban kijavíttatta a tető szigetelését és 2019-re elkészült a felújítási tervekkel is, melyre az építésügyi hatóság pecsétje is rákerült, a munka azonban még mindig nem kezdődött el.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre