Néhány óránk van hátra: ekkor csapódhat a földbe a NASA egyik műholdja

Negyvenévnyi szolgálat után húzza le a rolót az ikonikus szerkezet.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2023.01.09.
műhold

Órákon belül a Földre zuhanhat a NASA egyik műholdja, ami közel negyven évig állt szolgálatban az űrben – írja a CNN. Az Earth Radiation Budget Satelite névre hallgató műholdat a NASA még az új év elején, négy évtizedes szolgálat után nyugdíjazta. 

A műhold küldetése során 21 éven át vizsgálta aktívan, hogy a Föld hogyan nyeli el és sugározza a Nap energiáját, és méréseket végzett a sztratoszférában lévő ózonról, vízgőzről, nitrogén-dioxidról és aeroszolokról. 

Az előrejelzések szerint a műhold nagy része elég, miközben áthalad a légkörön, de néhány alkatrész várhatóan túlélheti a visszatérést. 

Az űrszondát 1984. október 5-én a Challenger vitte az űrbe két másik műhold társaságában, melyek az Earth Radiation Budget Experiment (ERBE) missziójának részei voltak. A három műszerből kettő a Föld sugárzásienergia-háztartásának mérésére, míg egy a sztratoszféra összetevőinek, köztük az ózonnak a mérésére összpontosított.

Az energia-háztartás, vagyis a Föld által a Napból elnyelt vagy kisugárzott energia mennyisége közötti egyensúly az éghajlat egészségének fontos mutatója, minek megértése segíthet az időjárási minták feltárásában is. A sztratoszféra ózonkoncentrációja pedig a földi élet védelmében játszik fontos szerepet, ez az anyag véd meg minket ugyanis a káros ultraibolya-sugárzástól.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás