2022. január 24-én hagyott itt minket hazánk legsikeresebb tornásza.
Egy évvel ezelőtt, 51 éves korában halt meg Csollány Szilveszter olimpiai, világ- és Európa-bajnok tornász. Több szeren is sportolt, de legjobb eredményeit gyűrűn érte el. Legnagyobb sikerét a 2000-es sydney-i olimpiai aranyérmével szerezte. Pályafutása során kétszer is részesült állami kitüntetésben: 1996-ban a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet, 2000-ben a A Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjét ítélték oda számára. Zsinórban hét éven keresztül, 1996 és 2002 között ő volt Az év magyar tornásza. 2011-ben választották be a Magyar Torna Szövetség Halhatatlanok Klubjába. Visszavonulása után a vendéglátóiparban dolgozott, később Izlandon edzősködött. 2020-ban részt vett az Exatlon című műsorban a Bajnokok csapatában. 2021 decemberében fertőződött meg a koronavírussal, s előbb lélegeztetőgépre, majd műtüdőre került, végül 2022. január 24-én hunyt el. A Szilas becenévre hallgató sportolót február 9-én búcsúztatták a Farkasréti temetőben, majd szűk családi körben helyezték végső nyugalomra szülővárosában, Sopronban.
„Sajnos elment Szilas… Megdöbbentett a hír, azóta nem térek magamhoz. Csollány Szilveszter volt a nagy példaképem, az olimpiai aranyérme döbbentett rá arra, hogy talán én is odaérhetek a legjobbak közé. Tizenöt éves voltam ekkor, két esztendővel később pedig már együtt léphettünk pódiumra a magyar válogatott tagjaként a debreceni világbajnokságon. Isten veled, Szilas!” – nyilatkozta a halálhír kapcsán Berki Krisztán olimpiai, világ- és Európa-bajnok tornász.
„Nagyon nehéz bármit is mondani – mit is mondhatnék most, amikor meghalt Szilas… Sok-sok közös élmény és emlék fűz össze kettőnket, és nem csak a sport kapcsán, hiszen mi például nyertünk együtt halászléfőző versenyt is. Reménykedtem abban, hogy újra együtt lehetünk, hogy újra főzhetünk együtt, hogy minden jóra fordult. Nincs annál borzalmasabb, mint amikor egy szülő eltemeti a gyermekét, de én is hasonlót érzek, hiszen a sok együtt töltött év magával hozta azt is, hogy gyermekemként tekintettem rá” – mondta Vereckei István, Csollány Szilveszter edzője.
A vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben. Munkanapokra lebontva napi 1600-1800 véradóra van szükség ahhoz, hogy a hazai egészségügyi intézmények ellátása folyamatos, biztonságos legyen. Ezért nagy szükség van arra, hogy minél több egészséges ember adjon vért, hiszen a véradással juthatnak hozzá a szükséges vérmennyiséghez a rászorulók. Emellett azonban a szakemberek szerint a véradással a véradó saját egészségéért is sokat tehet. Szerencsére ma a főváros több pontján is várják a betegtársaikon véradással segíteni szándékozókat.
– Moha Ház Bp. (XIV., Gizella út 42–44.): 14:00–17:30
– Sugár Üzletközpont II. emelet (XIV., Örs vezér tere 24.): 12:00–18:00
– Lurdy Ház (IX., Könyves Kálmán krt. 12–14.): 12:00–18:00
– Közép-magyarországi Regionális Vérellátó Központ (XIII., Karolina út 19–21): 7:00–19:00
– aki elmúlt 18 éves, de még nincs 65 éves (első véradásnál a korhatár 60 év)
– akinek a testsúlya meghaladja az 50 kilogrammot
– aki étkezett és elegendő folyadékot ivott a véradás napján
– aki rendelkezik személyi igazolvánnyal/jogosítvánnyal/útlevéllel
– akinél véradáskor nála van a lakcím- és a tajkártyája
– aki tetoválását vagy testékszerét a véradás időpontja előtt fél évvel készíttette
– A véradással segíthetünk rászoruló embertársainknak.
– Mások megsegítésének érzete csökkenti a stresszt, javítja az érzelmi közérzetet.
– Kutatások igazolják, hogy a véradás csökkenti a szívinfarktus, a sztrók, de akár a rák kialakulásának kockázatát is.
A 2023 februárjában induló képzések ponthatárait várhatóan ma hirdetik ki, és azok elsőként a Felvi.hu-n lesznek elérhetők. Az eredmény a ponthatárok közzététele után az E-felvételiben is megnézhetők – olvasható a felvi.hu-n. A január 10-ig leadott kérelmek és benyújtott dokumentumok feldolgozása folyamatosan zajlik, egészen a január 24-i ponthatár-megállapítást megelőző napokig. A felvételi összpontszámok a feldolgozottság függvényében alakulnak.
– a dokumentummal megfelelően igazolt és feldolgozott eredmények
– és a közhiteles nyilvántartásokból kapott információk.
– A ponthatárok határozzák meg, hogy a jelentkező melyik általa megjelölt képzésre kerül be.
– Mindenki csak egy helyre nyerhet felvételt, mégpedig az első olyan megjelölt jelentkezési helyre, ahol a pontszáma eléri vagy meghaladja a megállapított ponthatárt.
Kedd délelőtt 10 óra 30 perckor a Gergely Theáter viszi színpadra Petőfi Sándor: A helység kalapácsa című örökbecsű művét Gergely Róbert rendezésében. Az előadásban hét színész működik közre, melynek betétdalait Szolnoki Péter és Duba Gábor szerezte. Az előadás helyszíne a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központ Színházterme.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre