Dohányosokat támad az új vírus és semmilyen gyógyszer nincs ellene

Három vírus is fertőz minket: a koronavírus, az influenza és az RSV. Az elhúzódó köhögések hátterében most elsősorban ezek játszanak szerepet.



Megosztás
Szerző: HZ
Létrehozva: 2023.01.26.

Az RSV-vírus a légzőrendszer nyálkahártyájának sejtjeit támadja meg. 

A súlyos állapot kialakulásban jelentős szerepet játszik a dohányzás. 

Tünetei között jellemzők a visszatérő náthás epizódok, a köhögés, és a tüdő változatos funkcionális zavarai. 

Bense Tamás háziorvos Fotó: Metropol

– A tüdőkárosodások jelentős részét a dohányzás okozza. A krónikus dohányzásnak az a következménye, hogy a tüdő öntisztulása szűnik meg. A nikotin bénítja azoknak a finom csillószőröknek a mozgását, amik a tüdőszövet belsejéből észrevétlenül kihajtják az oda nem való termékeket, és segítenek a tüdő tisztulásában – mondta a Borsnak dr. Bense Tamás háziorvos. 

Akiknek valamilyen szinten károsodott a tüdeje, azok jelentősen súlyosabban fogják megélni a különböző betegségekhez társuló köhögéseket, ami azt jelenti, hogy sokkal tartósabban fog jelentkezni a köhögés. Náluk gyakrabban fordul elő, hogy esetleg antibiotikumra van szükség, tüdőgyulladásos szövődmény alakul ki, és a közérzetük is jelentősen rosszabb lesz. 

A rossz közérzetet elsősorban a légszomj fogja okozni, és ők sokkal könnyebben igényelnek kórházi kezelést. Ezért a dohányzásról nemcsak leszokni érdemes, hanem rá sem szabad szokni. Az RSV ellen nincs gyógyszer, mivel vírus, és csak tüneti terápia van. Ebben az esetben jobbak az esélyeink, ha nem egy szétdohányzott tüdővel szállunk szembe a betegséggel – mondta dr. Bense Tamás háziorvos.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás