A kutatók az agy vizsgálata során látják, ha valaki depresszióban szenved. Mi több, stimulálni is tudják a pozitív hangulatot!
A houstoni Baylor College of Medicine kutatói azt állítják, hogy kifejlesztettek egy úgynevezett „hangulatdekódolót”, azaz egy olyan módszert, amellyel leolvasható az emberek érzelmi állapota az agyi aktivitás alapján. „Ez az első demonstrációja az emberek sikeres és következetes hangulati dekódolásának az agyi régiókban” – mondta a Baylor College idegsebésze és a projekt vezetője, Sameer Sheth.
A csapat arra is módot talált, hogy pozitív hangulatot serkentsen a betegek agyában – írja az iflscience.com. „A depresszió olyan, mintha állandóan súly nehezedne a lélekre. Amikor megérintjük a tökéletes helyet, felemelkedik a teher.” Az eljárás során a szakemberek elektromos impulzusokat juttatnak közvetlenül az agy meghatározott területeihez. A mély agyi stimuláció már sikeresnek bizonyult az olyan betegségek kezelésében, mint a Parkinson-kór vagy az epilepszia, mely rendellenességek az agy bizonyos területeire lokalizálódnak. A depresszióra való alkalmazhatósága vitathatóbb volt, de az első eredmények biztatóak, bár még csak öt páciens bevonásával tesztelik az eljárást.
Már három önkéntes agyvizsgálata alapján is feltárta a projekt a cinguláris kéregként ismert agyi régió aktivitását, amely úgy tűnik, hogy összefüggésben áll a betegek hangulatingadozásával. A szakértők szerint a módszer segít következtetni a depresszió súlyosságára, ugyanakkor az eljárás vélhetően nem lesz széles körben alkalmazható, mert drága és kockázatos, valamint csak a depresszió bizonyos típusainál lehetne használatos.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre