Akár újabb 50-100 milliót bukhatott volna évente a főváros működése, ha nem veszi át Belváros-Lipótváros Önkormányzata a Vörösmarty tér fenntartását, és rendezi meg utóbbi mégis az ikonikus karácsonyi vásárt.
Míg Karácsony Gergely és a baloldali többségű fővárosi közgyűlés rendre pénztelenségre panaszkodik és széttárja a kezét a kormányra mutogatva, addig ezzel egy időben pazarol.
A legfrissebb hírek szerint a fogaskerekű működésének téli felfüggesztésétől remél a városháza 120 millió forint megtakarítást, néhány héttel ezelőtt pedig Budapest díszkivilágításának korlátozásáról döntöttek, amely kemény 28,3 millió forintnyi spórolást jelent Karácsonyéknak. Mindemellett az is napvilágra került, hogy 3500 milliós veszteséget okoztak a fővárosiaknak azzal, hogy a BKV reklámtendert meghiúsították. A legaktuálisabb most mégis az, hogy a Vörösmarty téren tartandó ikonikus adventi vásár 1500 négyzetméternyi területét ingyen átengedte a szervező Budapest Brand Nonprofit Zrt.-nek (a főváros turisztikai és rendezvényszervező cége – a szerk.). A városháza erről szóló határozata nem is csak az idei évről beszél, a közgyűlés által még tavasszal elfogadott javaslatban 2022–2026 közötti időszak szerepel. Ez öt karácsonyi rendezvény bevételének, akár fél milliárd forintnak a kiesését jelenthette volna Budapest működtetéséből, fejlesztéséből. Karácsonyék cége ugyanis az összeget más kulturális programokba forgatta volna be.
A Vörösmarty tér esetében a vita alapját a terület üzemeltetése, karbantartása, nem utolsó sorban pedig a tisztán tartása képezte. Karácsonyék ugyanis a 2019-es felújítás, zöldítés után látványosan adták fel ezen kötelezettségeiket, feladataikat (Budapest-szerte is). Így 2021 júliusában Szentgyörgyvölgyi Péter, Belváros-Lipótváros polgármestere nyílt levélben fordult a főpolgármesterhez. Ebben azt kérte: az V. kerület által megújított terek, így a Vörösmarty tér kerüljön át a belvárosiakhoz, hogy fenn tudják tartani a méltó körülményeket. A főváros végül a feladatokat egy idén aláírt megállapodásban adta át a Belvárosnak, anyagi hozzájárulás nélkül. A kabinet ezt követően lépett azzal, hogy a július 27-i kormányhatározat rendezte a Vörösmarty térrel kapcsolatos feladat- és hatáskör rendezését, biztosítva a közérdeket szolgáló, megfelelő üzemeltetést és rendezve a közfeladatok ellátásához szükséges anyagi forrás kérdését is.
Amíg ezt a folyamatot Karácsonyék úgy kommunikálták, hogy a kormány közterületeket „einstandolt” a fővárostól, addig a Faix Csaba által vezetett Budapest Brand Nonprofit Zrt. elkezdte szervezni a karácsonyi vásárt. A kereskedőknek szóló pályázati felhívást is kihirdették, amikor megjelent a közterület tulajdonosi, vagyonkezelői változásáról szóló rendelet, amely augusztus 1-én lépett hatályba. A Mandiner szerint csupán augusztus 11-én értesítették a részvételi szándékukat jelző vállalkozóknak, hogy érvénytelenítették a karácsonyi vásár pályázatát.
A Budapest Brand vezetője az ATV-ben azt állította, hogy nem üzleti indok miatt léptek vissza a rendezéstől. A műsorban azt is elmondta Faix, hogy csak kétéves szerződés esetén vállalták volna be a karácsonyi vásárt, erre azonban nem láttak lehetőséget az V. kerülettel való egyeztetéseket követően. Egy 2 éves kontraktus egyértelműen üzleti célokat szolgál, a vezető mégis azt hangsúlyozta, hogy a Belváros döntése miatt visszakoztak. A befolyó bevétel pedig a zöldfelület fenntartási és köztisztasági feladatainak ellátására menne majd el. Mert ha a Budapest Brand kapta volna a vásárt, arról épp a vezérigazgató írta közösségi oldalán: „a pénzt mi fővárosi kulturális programokra fordítjuk. Ebből finanszírozzuk többek között a Budapesti Tavaszi Fesztivált vagy a nemrég lezárult Budapest Tuning pályázatot” – idézte fel a Mandiner.
Belváros Önkormányzata nem követte a Főváros Önkormányzatának gyakorlatát, amely keretében ingyenesen adták használatba a közterületet a vásárt szervező Budapest Brandnek, és az esemény nyereségéből egyáltalán nem fordítottak a közterületek üzemeltetésére. Az V. kerület ezzel ellentétben a Szent István teret 85% kedvezménnyel, a Vörösmarty teret 90% kedvezménnyel adta használatba, összesen közel 20 millió forint összegű díjért. Az ünnepi eseményt az Advent Bazilikát is szervező, „Európa legjobb karácsonyi vására” címmel kitüntetett cégnek. Belváros-Lipótváros a hasznosításból származó bevételeket 100%-ban a közterületek fenntartására kívánja fordítani: közterület-tisztántartási, zöldfelület-fenntartási és közútkezelési feladatokra.
A karácsonyi vásárok programjáról itt olvashatnak.
Belváros Önkormányzata a karácsonyi díszkivilágítás megvalósításánál célként tűzte ki az energiatakarékosságot, amelyet az ünnepi fények üzemidejének csökkentésével kívánt elérni. Azonban, bár a 2019-ben klímavészhelyzetet hirdetett Fővárosi Önkormányzat cégétől, a Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft.-től azt a visszajelzést kapták, hogy „több helyszínen a díszvilágítási kapcsolási üzemidőre való áttérés megoldható”, ezt mind ez idáig a Főváros nem valósította meg és ennek a 1 972 000,– Ft + áfa összegű kivitelezési költségét is Belváros Önkormányzatára hárították volna. Így az V. kerület a korábbi évekhez képest a helyszínek jelentős csökkentésével tudja csak megvalósítani a díszkivilágítást. Advent első vasárnapjától vízkeresztig a Főutcaként ismert tengelyt, a karácsonyi vásárokat közvetlenül érintő közterületeket, a karácsonyfával és Betlehemmel díszített tereket (Egyetem tér, Ferenciek tere, Szabadság tér, Olimpia park) és még néhány utcát öltöztetnek ünnepi fényekbe. A Fővárosi Önkormányzat illetékességi körébe tartozó Váci utca kivilágítását is Belváros Önkormányzata volt kénytelen átvállalni. Ezeken túl lesz karácsonyi világítás a Vörösmarty téren is, amelynek költségét az itt megrendezésre kerülő karácsonyi vásár szervezője állja.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre