Hiába a csaknem egy évszázada használatos rendszer, a téli-nyári időszámítás az emberek nagy részét továbbra is megviseli. Ezt tovább fokozhatja a mostani napokon borongós, ködös időjárás is.
„Az emberek többsége úgy gondolja, egy óra ide vagy oda nem nagy dolog. Pedig ez óriási tévedés! Ebben az időszakban jelentősen nő a halálozások száma, ahogy gyakoribb az infarktus és a sztrók kialakulása is” – mondta el a Ripostnak dr. Pintér Ferenc meteogyógyász. A Meteo Klinika igazgatója szerint nem is hinnénk, mennyire pontos a biológiai óránk. Az ébredés és az elalvás fázisai, a napi fényviszonyok váltakozása mind meghatározóak.
„Ha ezek a megszokott napi ritmusunkhoz képest eltolódnak, azt bizony megérzi a szervezetünk. Erre pedig ez a mostani ködös idő, még rá is tesz egy lapáttal” – hívta fel a figyelmet dr. Pintér Ferenc. „A legérzékenyebbek akár 2 hétig is szenvedhetnek a megváltozott napi ritmusuk miatt. Általánosan 5-7 napra van szükségünk, hogy kikopjanak hétköznapjainkból az óraátállítás hatásai” – hangsúlyozta a meteogyógyász.
A magyarok 35 százaléka rendkívül érzékeny a hirtelen időjárás-változásra. Ráadásul számuk évről-évre folyamatosan nő. Mi több, ők az óraátállítás hatásaira is sokkal rosszabbul reagálnak. Azok, akik egyaránt érzékenyek mindkettőre, még nehezebben tudják átvészelni ezt az időszakot, hiszen a két számukra negatív hatás felerősíti egymást.
Ne feledkezzünk meg kutyánkról, macskánkról, házi kedvenceinkről sem, akik megszokták, hogy mikor kapnak enni, és mikor visszük ki őket a szabadba. Ne csodálkozzunk tehát, ha az addig megszokott napi ritmusuk azt diktálja, hogy boci szemmel nézzenek ránk az üres táljuk felett ülve. Ilyenkor érdemes foglalkozni, játszani négylábú társunkkal, hogy elterejük a figyelmét az óraátállítás kellemetlenségeiről.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre