A legfrissebb adatok szerint már 695 ezren töltötték ki a kormány legújabb kérdőívét. Ez azt jelenti, hogy egy hét alatt több mint duplájára nőtt a visszaérkezett válaszok száma, vagyis többen vettek részt a válaszadásban, mint a konzultáció indítása óta összesen.
A felpörgésben nagy szerepe lehetett, hogy a kérdőívek papír alapú kitöltése mellett november 15-én elindult az online kitöltőfelület is: innen 118 ezer válasz futott be.
A másik ok nyilvánvalóan az, hogy az emberek saját bőrükön érzik a szankciók hatásait: az égbe szökő energia- és élelmiszerárakat. Ráadásul az ukrajnai háború miatt Oroszország ellen hozott európai uniós szankciók nem vetettek véget a harcoknak, sőt, inkább afféle furkósbotként visszaütöttek.
„A szankciók nemcsak hogy nem érték el ezt a célt, de az ígéretekkel ellentétben az energetika területére is kiterjednek. A gáz és az olaj után a legújabb hírek szerint az atomenergiát akarják célba venni. Eközben a baj egyre csak nő Európában, csúcson az energiaárak, tombol az infláció, aminek a levét az emberek, köztük mi, magyarok isszuk meg” – fogalmazott közösségi oldalán Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő, aki szerint ezért is fontos, hogy minél többen elmondják a véleményüket a nemzeti konzultáció keretében. Ha ugyanis több százezer magyar ember véleménye egy irányba mutat, az sokat számíthat a következő körös brüsszeli tárgyalásokon.
A nemzeti konzultáció intézményesítését a 2010-es országgyűlési választások megnyerése után jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök, hogy ellentétben a megelőző baloldali kormányokkal, rendszeresen kikérjék a magyar emberek véleményét a fontos társadalmi kérdésekben. Az elmúlt 12 évben bebizonyosodott, hogy ez a fajta párbeszéd a néppel példátlanul sikeres, rengetegen mondták el véleményüket. Ezt mutatja az is, hogy a kormány immár 12. alkalommal kérdezi meg választóit.
A korábbiak közül a legtöbb embert egyértelműen a „STOP Soros” címen indított konzultáció mozgósította: 2017-ben 2,4 millióan mondtak véleményt a bevándorlással összefüggésben a Soros-tervről, amelynek lényege az volt, hogy az Európai Unión belül minden ország vállaljon arányos részt a migránsok befogadásában. A második legnépszerűbb a koronavírus-járvány kezeléséről kezdeményezett konzultáció volt: ehhez 2020 júniusában 1,7 millió ember szólt hozzá. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára pedig a pandémia elmúltával a járvány utáni életről indított konzultáció kerülhet, tavaly ugyanis 1,4 millióan nyilvánították ki akaratukat a gazdaság újraindításáról, túlnyomó többségük azt szorgalmazva, hogy mielőbb kerüljön vissza minden a normál kerékvágásba.
A kérdések megválaszolására december 9-ig van lehetőség.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre