Csütörtökön életbe lépett az újabb két alapvető élelmiszerre kiterjesztett árstop. A Metropol körülnézett a boltokban, áruházakban, és megkérdezte a budapestieket, kinek mit jelent az újabb lakosságvédő intézkedés.
Azt már korábban elárulta Orbán Viktor miniszterelnök, hogy kibővítik az árstoppal érintett élelmiszerek körét, de a kormány döntését, miszerint ez az étkezési burgonyára és a tojásra vonatkozik, csak szerdán a kormányinfón jelentette be Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter, és este a Magyar Közlönyben már meg is jelent, mégpedig csütörtöki határidővel. Az árstopok az év végéig lesznek érvényben, esetleges meghosszabbításukról a kormány decemberben dönthet. A kereskedőket ugyanakkor váratlanul érte az újabb árstop. Az Országos Kereskedelmi Szövetség a vásárlók türelmét és megértését kérte, mondván: képtelenség felkészülni egyetlen éjszaka alatt az új árstop-rendeletre.
A Metropol csütörtök délelőtt körbejárt néhány üzletet, hogy mennyibe kerül az árstop után a krumpli és a tojás. Több nagy áruházláncot is megnéztünk Budapesten, délelőtt 10 órára mindenhol kicserélték az ártáblákat és a kisebb élelmiszerboltok is így tettek. A tojás ára darabonként 90-95 forintra mérséklődött, az étkezési burgonya kilója a legtöbb helyen 400 forintba kerül. Az árak az üzletekben nem egységesek, mivel mindenkinek a saját szeptember 30-i árait kell alkalmaznia, de átlagosan 25%-kal csökkent a tojás és 10%-kal a krumpli ára. Ez azt jelenti, hogy a kormány intézkedésének köszönhetően 25-30 forinttal vehetjük olcsóbban a tojás darabját, míg a burgonya ára 30-40 forinttal mérséklődött.
Vannak, akik az árstop bevezetése miatt áruhiánytól tartanak, de a rendelet azt is kimondja, hogy a kereskedő köteles „a 2022. szeptember 30. napján forgalmazott termékek forgalmazására és naponta legalább a hét adott napjára vonatkozó, 2022. évi átlagos napi, a kereskedőnél készleten lévő mennyiség árusítására”. A kisebb boltok üzemeltetői aggódnak, hogy ha a beszállítói ár nem változik, hosszú távon nehéz lesz tartani az árstopot. A nagy üzletláncoknak ez nyilván kevésbé jelent gondot, hiszen amúgy is olcsóbban szerzik be az árut nagy tételben, a kis vidéki üzleteknek pedig a kormány segítséget nyújt az árstop betartásához.
A Metropol a Budapesten élőket az újabb két alapvető élelmiszerre kiterjesztett árstopról kérdezte.
Edit: „Kicsit számít az árstop. Össze kell hangolni, hogy mit főzzön az ember. Gyermekkoromban kimentem a kertbe, fölszedtem egy csomag krumplit, most viszont meg kell venni. Egyáltalán nem mindegy, mennyiért.”
Dóra: „Nem éri meg a vállalatoknak és a cégeknek, hogy olcsón adják a termékeiket, mert nekik is emelkedik a beszerzési ár. Az árstop ideig-óráig megoldás, de hosszú távon nem az.”
Greg (angol): „Azt hiszem, mindennek az ára megy fölfelé, de itt Magyarországon minden olcsóbb, mint Londonban, szóval annak, aki Angliából érkezik, itt könnyebb a megélhetés.”
A Kormányzati Tájékoztatási Központ jelezte: az élelmiszerek árának emelkedését az okozza, hogy a szankciók bevezetése óta egész Európában nő az infláció, emelkedik az energia ára, ezzel együtt a takarmány, a szállítás és egyéb költségek, emellett madárinfluenza és történelmi aszály is sújtotta a mezőgazdaságot és élelmiszeripart. A kormánynak az a hosszútávú célja, hogy jövő év végére felére csökkentsék az inflációt, de rövid távon is szeretnének segíteni a családoknak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre