Két édesanya megrázó története arról, hogy gyermekeik a haláluk után szervdonorként hogy mentettek meg más életeket.
A héten tartják Angliában a szervadományozók hetét. Az esemény alkalmából két brit anyuka történetét mutatta be a Mirror, akik kendőzetlen őszinteséggel meséltek arról, hogy milyen érzés szervadományozó édesanyaként feldolgozni, hogy elveszítették gyermekeiket.
Rebecca Patel 2002-ben csupán 14 hónapos korában veszítette el kislányát, Zarát, aki egy ismeretlen fertőzés következtében lett rosszul, és veszítette el az eszméletét. A kórházba szállítása után közölték szüleivel a lesújtó diagnózist.
„A kórházban többször is a kis koponyáját monitorozták, vizsgálat követett vizsgálatot, míg végül csak akkor mondták el nekem, hogy mi a diagnózis, amikor már a férjem is velem volt. Mindannyian leültünk az orvossal egy szobában, amikor azt mondta a doktor úr: Gyanítjuk, hogy agyhalott a kisgyermek” – mondta el megtörten a hölgy a lapnak. Rebecca elárulta azt is, hogy nem volt üvöltözés vagy veszekedés köztük a férjével, azonnal egyetértettek abban, hogy fel szeretnék ajánlani Zara szerveit egy olyan gyermeknek, akinek még megmenthetik az életét. A kislányuk szívét és májlebenyét is sikeresen beültették egy-egy rászoruló szervezetébe, és közülük egy másik Zara korú kislány él és virul a mai napig.
„Az, hogy a gyermekünk szerve dolgozik egy élő személy testében, megnyugvással tölt el minket. Hatalmas vigasz az életünkben, hogy Zara egy kis része még mindig él a világon” – mutatott rá a gyászoló édesanya.
A kelet-Londonból származó Lisa Wilson családját szintén egy feldolgozhatatlan tragédia érte. A hölgy fia, Tom mindössze 22 évesen meghalt egy jégkorongmérkőzésen történt baleset következtében.
„Meccsük volt, Tomnak nem is kellett volna játszania, mert volt egy korábbi sérülése. Azonban felküldték a pályára védekezni, a mérkőzés során egy erősebb ütésnél a korong olyan szerencsétlenül találta el a tarkóját a fiamnak, hogy a padlóra zuhant, és bevérzett a koponyája, elveszítette az eszméletét. Hiába próbálták a csapattársai újraéleszteni, nem sikerült nekik. A kórházban agyhalottnak nyilvánították” – árulta el a megrázó részleteket Lisa. Kiderült, hogy Tom 18 éves korában, az egyetem kezdetén önkéntesen jelentkezett szervdonornak, sőt az összes szervét felajánlotta. Lisa férje pedig teljesen egyetértett fia döntésével.
„Az éjszaka közepén a férjem felült az ágyban és azt mondta: Már semmit nem tehetünk Tomért, de van valami, amit Tom tehet másokért. Szervadományozás. Azóta is hálás vagyok a férjemnek, hogy meg tudott engem is győzni róla, hogy ez a helyes út” – mondta el Lisa. Miután minden szervét, és a szervezete különböző szöveteit is fel tudták használni, Tom halálával összesen 50 ember életén segíthetett.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre