A fűtési szezon közeledtével érdemes megfelelő szakemberrel átnézetni a fűtésrendszerünket, és nem csak a pénztárcánk érdekében.
A hatékonyabb rezsicsökkentés érdekében érdemes rendszeresen karbantartani vagy felújítani az elavult rendszereket, hiszen az elhanyagolásuk jelentős energiaveszteséget okozhat. Sokat spórolhatunk egy jól működő, karbantartott rendszerrel, illetve a szén-monoxid-mérgezést is elkerülhetjük. Segítségképpen összegyűjtöttük, milyen munkákat és kivel érdemes elvégezni.
Az évtizedek óta működő fűtésberendezés nem csak pénztárcánkra, de egészségünkre is veszélyt jelenthet, ezért fontos, hogy ellenőriztessük. A csövek könnyen eltömődhetnek, ami akár szén-monoxid-szivárgást vagy kisebb robbanást is okozhat, és a fűtésteljesítmény is jelentősen romolhat.
A takarékos és megfelelő működés érdekében minden gázzal üzemelő fűtőberendezés felülvizsgálata évente-kétévente ajánlott. A konvektoroknál fokozottan fennáll a szén-monoxid-mérgezés veszélye. Abban az esetben, ha a gyújtóláng sűrűn elalszik vagy sárgán, esetleg kék helyett vörösesen ég, biztos, hogy egy alapos, szakember által elvégzett tisztításra lesz szükség.
A fűtési szezon elindulásával már jóval nehezebben találnunk szabad gázkészülék-szerelőt. Amennyiben például a szakember megállapítja, hogy menthetetlen a készülék, a csere időbe telhet, így a szezon alatt jó darabig fűtés és meleg víz nélkül maradhatunk.
Azért, hogy ne fussunk bele kontárokba, érdemes biztos forrásból leinformált szakembert megbízni. Választhatunk ajánlás alapján, vagy kereshetünk az interneten is. Amint úgy gondoljuk, hogy kiválasztottuk a megfelelő szerelőt, a neve alapján informáljuk le a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal honlapján. Aki ezen a listán nem szerepel, annak nincs engedélye, és nem végezhet gázszereléssel kapcsolatos munkát.
Az alapvető folyamatokkal érdemes tisztában lennünk, mikor megérkezik hozzánk a szerelő. Így elkerülhetjük, hogy nem megfelelően járjon el, vagy túl sokat számoljon fel. A karbantartás nem azonos a javítással, a javítás pedig a tisztítással. Karbantartani csak a jól működő gázkészüléket lehet és kell. A tisztítás nem a látható részek letörölgetését jelenti: egy gázkazán estében például szét kell azt szedni, az égőt ki kell mosni, alaposan át kell vizsgálni, és az alkatrészeket megtisztítani. A tisztítás mellett a legtöbb esetben a kazánok állapotfelmérésére, műszeres ellenőrzésére is szükség lehet. A legköltségesebb művelet természetesen a javítás.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre