A magyar kormány Európában elsőként megkérdezi az embereket az Oroszországgal szembeni szankciókról, amelyeket a kormányfő szerint nem demokratikusan fogadtak el, hanem brüsszeli bürokraták és az európai elitek döntöttek róluk. Annak ellenére nem kérdezték meg az embereket, hogy azok árát az európai polgárok fizetik meg.
„Két éve is volt gazdasági visszaesés a járvány miatt” – mondta a kormányfő. Orbán Viktor szerint most, 2022-ben a gazdasági bajok oka a háborús szankciók és az azok miatt sokszorosára növő energiaárak. Ezeket a durva energiaárakat nem gazdasági folyamatok váltják ki – tette hozzá.
„A brüsszeli politikai döntések a felelősek a magas energiaárakért. Korábban azt mondták, hogy a szankciókkal nem lehet tönkretenni az európai gazdaságokat, és ez helyes álláspont volt. Most van először olyan, hogy egy törpe vetett ki szankciókat az óriásra az energia terén” – tette hozzá. – 2022 júniusában Brüsszelben elfogadták az olajszállítási szankciót és napirendre vették a földgázvásárlási szankciót, és így a gáz ára egy hónap alatt megkétszereződött, majd megháromszorozódott. Ugyanez ment végbe a villamosenergia-piacon is.
A kormányfő leszögezte: van elegendő földgáz, villamos energia és olaj is. A gáztározókba betárolt mennyiség az ország éves felhasználásának 41 százalékát fedezi, és további szállítmányokban állapodtak meg Oroszországgal.
„Mivel azonban a gázszükséglet 85 százalékát importból fedezi Magyarország, az árakat nem tudja érdemben befolyásolni, ezért a felhasználást csökkenteni kell” – mondta Orbán Viktor, a fogyasztás mérséklésére kérve az államot, az állami vállalatokat, az intézményeket, a családokat és a vállalkozásokat is.
„Mindig is aggályaink voltak a szankciókkal kapcsolatban, és az érveinket figyelmen kívül hagyták” – mondta a kormányfő. Orbán Viktor közölte, hogy ha Brüsszelben kifogynak az érvekből, akkor az európai érték megsértéséről beszélnek. A szankciók bevezetése nem demokratikus módon történt, az európai elitek döntöttek erről, és az embereket nem kérdezte senki. Orbán elmondta, meg kell ismerni az emberek véleményét a szankciókról, és megkérdezik itthon az emberek véleményét a szankciókról, egyedül Európában.
Orbán Viktor elmondta, a kormány hat dologgal segíti a családokat:
A rezsicsökkentett energiaárak az átlagfogyasztásig történő fenntartásával minden magyar család átlagosan havi 181 ezer forintot spórol – mutatott rá. Közölte, európai összevetésben ez azt jelenti, hogy Németországban az energiatámogatás a család havi jövedelmének 20, Ausztriában 6, Magyarországon pedig 30 százaléka.
Orbán Viktor kitért arra, hogy a kormány meghirdetett egy 200 milliárd forintos programot a termelő és energiaintenzív kis- és közepes vállalkozásoknak, lesz gyármentő program, és ha kell, lesz új munkahelyvédelmi akcióterv is.
Beszámolt arról, hogy jelenleg 9400 milliárd forintnyi beruházás zajlik az országban, ezeket végigviszik, de újabb állami beruházást a bizonytalan gazdasági helyzet miatt nem indítanak, mert nem tudják garantálni, hogy be is tudják fejezni azt.
A kormányfő napirend előtti felszólalásában azt mondta: a kormány „erős tempót diktál” majd a következő hónapokban.
Jelezte: a kormány a következő két év válságkezelési időszakában sem adja fel nemzetstratégiai céljait, folytatja a közlekedési hálózatok fejlesztését, a családtámogatási programokat, a fejlesztésalapú gazdaság kiépítését, az egyetemfejlesztési programot, a haderő fejlesztését és a nemzetegyesítő programot. Azt ígérte: a családtámogatást tovább szélesítik, december elején alakítják ki a 2023-as költségvetés végleges formáját, és abban már új családtámogatási intézkedések is megjelennek majd.
Orbán Viktor megerősítette: a Brüsszellel fennálló viták ellenére Magyarország továbbra is az Európai Unió tagjaként képzeli el a jövőjét.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre