A Ferencz Marcel (Napur Architect) által tervezett ház az intézmény történetének első olyan otthona, melyet néprajzi múzeum céljára alakítottak ki. Az Ötvenhatosok terén álló, két egymásba fonódó domboldalt megidéző új épület különlegessége a közel félmillió pixelből kialakított homlokzati díszítés – amely 20 magyar és 20 nemzetközi néprajzi motívum (többek között venezuelai, kongói, kameruni, mongol, kínai és melanéz) kortárs újrafogalmazását jeleníti meg –, illetve a több mint 7000 négyzetméteres tetőkert, mely legmagasabb pontján gyönyörű panorámát nyújt.
Az új épület újdonsága a MÉTA – Múzeumpedagógiai tér. A klasszikus labdajátékra utaló név egyben a Múzeum, Élmény, Tudás, Alkotás fogalmait magába sűrítő betűszó. A múzeum földszintjén kapott helyet a Városliget új látogatóközpontja is, ahol a megújuló Liget valamennyi fejlesztéséről információkat kaphatnak a vendégek, és jegyeket is vásárolhatnak a park intézményeinek programjaira.
A nemzetközi ingatlanszakma egyik legnagyobb presztízsű megmérettetésén, a londoni International Property Awardson 2018-ban már a tervei alapján a világ legjobb középületének választották a Néprajzi Múzeumot, s egyben a Best Architecture fődíjjal is kitüntették. Az új Néprajzi Múzeum helyén korábban egy több mint másfél ezer autót befogadó, részben lebetonozott, részben kockakővel burkolt felszíni parkoló működött.
Az épület íves architektúráját a hidakhoz hasonlóan utófeszített szerkezet tartja. Ez a megoldás egész Európában is ritkaságnak számít középületekben, mely az épület árnyékolását is biztosítja, hozzájárulva az energiatakarékos működéshez.
Első időszaki kiállítása Megérkeztünk címmel nyílik meg, és a gyűjtemény keresztmetszeteként mutat be egy különleges válogatást.
Az interaktív és látványos ZOOM egészen egyedi perspektívából tekint a múzeumi gyűjteményre. A szokatlan kiállítás részletező értelmezés nélkül mutatja be a tárgycsoportokat és az egyes tárgyakat, játékos megközelítések segítségével.
Kerámiatér: a két részből álló kiállításban a kerámiatárgyak a múzeum gazdag magyar és nemzetközi gyűjteményeibe engednek betekintést.
Egy látványos és interaktív időutazáson is részt vehetnek a látogatók, amely Budapest aranykora címmel a nemzet fővárosának legpezsgőbb és legsikeresebb történeti időszakát mutatja be, az 1867–1914 közötti aranykort, amikor elődeink megteremtették Budapestet. Az ingyenesen megtekinthető tárlat fő attrakciója a századfordulós Budapestet bemutató, 55 m²-es, több mint 6000 épületből álló léptékarányos városmakett, melyet AR-technológiával felszerelt „okostávcsővel”, tabletek segítségével is felfedezhetnek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre