A koronavírus-fertőzés ötödik hulláma ugyan lecsengőben van, a fertőzésen átesettek közül azonban még mindig sokaknak okoznak gondot a betegséget kísérő, akár a tüdőt károsító szövődmények.
A budapesti Tüdőközpont adatai azt mutatják, hogy nagyjából ugyanannyi férfi és nő tapasztal hosszan elhúzódó panaszokat. A klinika tüdőgyógyásza a központ honlapján arról is írt, hogy a poszt-Covid még a korábban egészséges embereknél is képes életveszélyes állapotot előidézni. „A koronavírus megnöveli akár a vérrögképződés kialakulásának esélyét, ami trombózishoz, tüdőembóliához, ennek következtében hirtelen halálhoz vezethet. Bizonyos tünetek utalhatnak ennek rizikójára, például a mellkasi fájdalom vagy az elhúzódó köhögés, de ha idejében orvoshoz fordulunk a beteg élete megmenthető” – idézi a Bors dr. Potecz Györgyi pulmonológust. Felhívta a figyelmet arra, hogy a korábbi koronavírus- fertőzöttek 34 százalékánál – 60–100 nap elteltével is – kóros eltéréseket mutatnak a röntgen- vagy a CT-vizsgálatok.
Ekkor forduljunk orvoshoz Covid után?
– ha a tünetek három-négy hétnél is tovább fennállnak és nem tapasztalunk javulást
– ha a panaszok fokozódnak (például ha kiszáradás jeleit észleljük)
– ha fulladás, lábdagadás, hasmenés jelentkezik
– ha a tünetek hetekkel később újrakezdődnek
– laborvizsgálat
– alacsony dózisú mellkas-CT
– légzésfunkciós, oxigénszaturáció-mérés
– ha az elvégzett vizsgálatok alapján eltérés észlelhető, akkor szükség szerint diffúziós kapacitás-mérésvizsgálat
Ezek a leggyakoribb légúti maradványtünetek
– nehézlégzés (24 százalék)
– köhögés (19 százalék)
A leggyakoribb poszt-Covid-tünetek
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre