Alig egy hónap alatt mutyizta el a Fővárosi Önkormányzat Zugliget egyik legpatinásabb történelmi műemlékét, amelyet a közélet Istenszeme fogadóként vagy Haggenmacher-villaként ismer.
Karácsonyék nemcsak hogy lóhalálában adtak túl az ingatlanon, hanem csúnyán áron alul is. Az állam azonban elővásárlási jogával megakadályozta a kétes privatizációt. Így a villa funkciójáról a hegyvidékiek dönthetnek majd közösen.
A Normafához közeli villát, illetve a hozzá tartozó ősfás park és az azóta elmocsarasodott tó értékét, már csaknem két évtizede is 1,5 milliárd forintra becsültették fel Demszky Gáborék. Ezt a Magyar Nemzethez eljuttatott dokumentum is bizonyítja. Bár azóta romlott az ingatlan állaga, így is bőven egymilliárd fölött lehet a piaci értéke a környék négyzetméterárait, illetve azok emelkedését tekintve. Az ingatlanpanamákról elhíresült Városháza baloldali vezetői mégis nyomott áron, csupán 508 millió forintért értékesítették a páratlan területet. A főváros vevőjeként, egy magánember már karácsony előtt „két perccel” birtokba vehette volna áron alul vett tulajdonát, ha az állam nem lép közbe a budaiak érdekeit is szem előtt tartva.
„Ez rossz privatizáció lett volna, ráadásul óriási felháborodást váltott ki a lakosság körében is. A több hektáros területnek köztulajdonban a helye, közcélokat kell szolgálnia és majd kitaláljuk együtt a budaiakkal és a XII. kerületi önkormányzattal, hogy milyen funkciót kapjon a felújítás előtt álló épület” – mondta Fürjes Balázs.
Mint arról a Metropol beszámolt, az eladás óriási felháborodást váltott ki a XII. kerületben élők között, akik petíció indításába fogtak, miközben Fürjes Balázs budapesti fejlesztésekért felelős államtitkár levélben emlékeztette Karácsony Gergelyt a Magyar Állam elővásárlási jogáról, és javaslatot nyújtott be a kormánynak azért, hogy érvényesítse elővásárlási jogát, ami meg is történt. Így az ingatlan köztulajdonban marad, és a műemléki felújítást követően csak közösségi célokra lehet hasznosítani, illetve később sem lehet üzleti alapon értékesíteni. Az Istenszeme fogadó közösségi hasznosításáról a budaiak és a XII Kerületi Önkormányzat, valamint a kormány közösen dönt.
A Városháza-botrányban érintett egyik hegyvidéki ingatlan eladása is hasonló módon, áron alul történt. Az Istenhegyi úti ingatlant szintén töredékáron, 256,5 millió forintért értékesítették, annak dacára, hogy kiemelkedően értékes volt a telek. Az Index szerint az új tulajdonos ráadásul néhány hónappal később már kétszázmillió forinttal többért eladásra kínálta a területet.
A villa építése előtt egy úgynevezett Istenszeme fogadó állt a telken, amelyben maga Kossuth Lajos bujkált, amíg le nem tartóztatták. A villa parkjában egy tengerszem – az Istenszeme forrás által táplált tavacska – is volt, de ez mára elmocsarasodott. A hatalmas és egykor gyönyörű parkot Haggenmacher Károly, a klasszicista villa volt tulajdonosa építtette – ebben az időben ültették a tó partjára a gesztenyefákat is.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre