Megkövesedett tojásában kuporgó bébidinoszaurusz rendkívül jó állapotban megőrződött csontvázára bukkantak Kínában, a lelet új információkkal szolgál az ősi állatok fejlődéséről.
Az optiroszauruszbébi egy eddig csak madaraknál tapasztalt kuporgó pózban van - állapította meg vizsgálata során a kínai-brit kutatócsoport, amely eredményeit az iScience tudományos lapban mutatta be.
A kutatók arra a kérdésre keresik a választ, hogy ez a viselkedés már a kréta korban, 145–66 millió évvel ezelőtt kifejlődött-e a theropodák rendjébe tartozó optiroszauruszoknál, melyekből később a madarak kialakultak.
„Meglepődtünk, amikor megláttuk, hogy ez a szép állapotban megmaradt embrió madárszerű pozícióban ül egy dinoszaurusztojásban” - mondta Waisum Ma, a Birminghami Egyetem kutatója.
A fosszilizálódott embrió a dél-kínai Csianghszi tartományban lévő Kancsou városból származik, az ezredforduló óta hevert egy raktárban. Tíz évvel később a Jingliang Természettudományi Múzeum munkatársai több fosszíliát dinoszaurusztojásként azonosítottak, ekkor fedezték fel a most vizsgált csontokat is - közölte Lida Hszing, a Pekingi Földtudományi Egyetem munkatársa.
A felfedezett bébidinónak a Baby Yingliang nevet adták. A fosszíliát további vizsgálatnak vetik alá.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre