Miért ugrottak két betűt az omikron-variáns elnevezésénél? Itt a válasz

Két betűt is átugrott a görög ábécében a WHO, mert nem tartották megfelelőnek, a nevet. Végül a „tapintatos” omikron nevet adták a legújabb koronavírus-variánsnak.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.11.30.
orvosi dilemma

A legújabb variáns Dél-Afrikában jelent meg először, és hivatalosan a B.1.1.529 néven azonosították. Mivel a névadási gyakorlat legfőbb lényege az, hogy elkerüljék a kulturális, a társadalmi, a nemzeti, a regionális, a szakmai vagy az etnikai csoportok megsértését (pl. angol variáns, indiai mutáns), ezért a görög ábécé betűit használják egészen alfától elkezdve, amivel a legelső, Vuhanban megjelent SARS-CoV-2 vírust illették.

Most a görög ábécé 13. betűje, vagyis a „” következne, azonban az a WHO szerint nagyon hasonlít az angol „new” (magyarul: új) szóra, így, ezt esetleges félreértések elkerülése érdekében inkább elvetették. Az utána következő 14. betű, a „kszí” pedig újabb problémákat vetett fel. Ez ugyanis kísértetiesen egybevág a kínai miniszterelnök, Hszi Csin-ping (angolul: Xi Jinping) nevével. Így a tudósok az új vírusvariáns elnevezésénél „tapintatból” átugrottak a görög ábécé 15. betűjére. Így lett omikron az új kórokozó megnevezése.

Magyarországon egyelőre még nincs jelen az omikron-variáns Fotó: Shutterstock

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás