Az egyik kaliforniai egyetem szakértői szerint az apokalipszis esetén akár több millió ember válhatna munkanélkülivé.
A tanulmány szerint 100 évente olyan erőssé válhat a napszél, hogy viharrá az fokozódik, ami akár a földi kommunikációs eszközök leállását is eredményezheti - számol be a tanulmányról a HVG.
A napszél a kutatók számára egy igazán lényeges téma, amiről még a koronavírus sem tudta teljesen elterelni a kutatók figyelmét. A napszél az a jelenség, amikor töltött részecskék csapódnak ki a központi csillagból, amiket a Föld mágneses mezője hálóként fog fel. A napszélből viszont úgynevezett napviharok is kialakulhatnak, amik egy fokkal komolyabb veszélyt jelentenek - magyarázza el a jelenséget a Live Science. A kutatók ezzel kapcsolatban állapították meg, hogy ha erősebb napvihar kialakul, akkor az akár egy „internetes apokalipszist” is kiválhat Földön.
Az „internetes apokalipszis” alatt pedig tényleg egy hosszabb ideig tartó problémát értenek, hiszen akár hónapokra leállhatná a földi kommunikációs eszközöket. Az állítást az emberiség internet- és kapcsolatfüggőségével magyarázta, hiszen az ehhez szükséges hálózat nem tudna megbirkózni a keletkező túlárammal, vagyis a berendezések – feltételezhetően – tönkre mennének. A szakértők feltevései alapján még transzatlanti kábelek is kárt szenvednének, amiket kijavítani és pótolni egy igazán időigényes feladat lenne.
Ez a fajta leállás pedig egy óriási globális krízist is okozhat, hiszen az internet kiesése nem csak a közösségi média vesztét jelentené, mivel szinte minden a gyors kommunikációs eszközökre és rendszerekre támaszkodik. Cégek és vállalkozások nem tudnák a tevékenységüket folytatni, ami miatt emberek millió veszítenék el állásukat, és vele a megélhetésüket is.
A konferencián persze hangsúlyozták, hogy nem kell megijedni, hiszen ez a jelenség, az úgy nevezett koronakidobódás igazán ritka. A jelenlegi számítások alapján 100 évente történik meg mindössze, ami annyit jelent csak, hogy a veszély nem azonnali. A jelenlegi problémás berendezkedést kell megváltoztatni. Egy cselekvési tervet kell készíteni, hogy egy lehetséges nagy napvihar ne okozzon akkora galibát.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre