Professzionális fogfehérítés: a 3 leggyakoribb tévhit

A fogfehérítés ma már rutineljárás, amelyet a fogorvosi rendelőben egy-másfél óra alatt elvégeznek, az otthoni éjszakai sín pedig 7-14 nap alatt hoz látványos eredményt. Sokan azonban tartanak a kezeléstől, legtöbbször teljesen alaptalanul. Lássuk a 3 leggyakoribb tévhitet! (X)



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.09.13.
fehér fogak

A fehérebb fogak fiatalosabbá teszik az arcunkat, megszépítik a mosolyunkat, hozzájárulnak az ápolt megjelenéshez, vagyis sokszorosan vonzóbbak, mint a sárgás vagy szürkés fogak.

Fotó: uniklinik.hu

A fogak csúnya színe lehet egyéni sajátosság is, ám a leggyakoribb az, hogy az életmódunk hagyja ott a nyomát fogainkon. A dohányzás, a kávézás-teázás, az élénk színű ételek fogyasztása elszínezheti a fogakat. A nem megfelelő fogápolás szintén ront a helyzeten: a folyamatosan lepedékes fogak nem nyújtanak túl esztétikus látványt, főleg, amikor a lepedék fogkefével már leszedhetetlen fogkővé szilárdul.

Vannak olyan esetek is, amikor az elszíneződés belső okokra vezethető vissza. A gyerekkorban alkalmazott tetraciklin hatóanyagú antibiotikumok és a túl magas fluoridtartalmú fogkrémek például tartósan elszínezhetik a maradó fogakat. Felnőttkorban bizonyos szükséges kezelések (például a gyökérkezelés) vagy a fogbélelhalás szürkítheti el az egyes fogakat. Ezeket speciális belső fogfehérítéssel, úgynevezett Walking Bleach technológiával többnyire sikeresen, de általában csak átmenetileg, ki lehet világosítani.

Noha vannak házi praktikák és fehérítésre kifejlesztett termékek, ezek valójában inkább a megelőzést szolgálják. Amikor a fogak már elvesztették ragyogó fehérségüket, akkor már nem sokat érünk velük. A tartós fogfehérítést két módszer szokta szavatolni: a fogorvosi rendelőkben végzett gyors, professzionális kezelés, és az otthoni fogfehérítő sín, amelyet a hatóanyag-koncentrátumtól függően egy vagy két hétig kell éjszaka viselni.

Sokan azonban tartanak ezektől a kezelésektől. A fenntartások egy része teljesen alaptalan, máskor azonban van egy csipetnyi igazságtartalmuk. Az Uniklinik fogorvosai most eloszlatják a tévhiteket, és rámutatnak a kezelések előnyeire.

Fotó: uniklinik.hu

1. tévhit: a fogak azért lesznek fehérebbek, mert kezelés közben lemarják a fogak zománcrétegét

Ez a gyakran hangoztatott állítás teljes képtelenség, legalábbis professzionális fogászaton az ilyesmi elképzelhetetlen. Az Uniklinik fogászaton alkalmazott Opalescence Boost eljárás lényege egy kémiai módszer, vagyis nem fizikai beavatkozással szabadulnak meg az elszíneződésektől. A fogakra felvitt speciális zselét megvilágítják egy lámpával, ennek hatására a felszabaduló aktív oxigén kémiailag eltávolítja a fog kemény szöveteiből az elszíneződésekért felelős szennyeződéseket és egyéb anyagokat.

2. tévhit: az eljárás fájdalmas

A kezelés sokaknál érzékenységet válthat ki. Ennek az az oka, hogy a kémiai eljárás során a fogak dehidratálódnak, és az idegek erre „felborzolódnak”, vagyis érzékenységgel reagálnak. A kezelés végeztével ez az érzékenység 1-2 nap alatt általában magától is megszűnik, mivel a nyáltermelésünk természetes módon visszaállítja a hidratáltság normális szintjét, és az idegek lassan megnyugodnak. Vagyis ebben a tévhitben van némi igazság, noha a fájdalom és az érzékenység között van különbség, és az egyéni reakciók a semlegestől a kellemetlenig terjedhetnek.

3. tévhit: a fogfehérítés minden fogra hat

Mind a rendelői, mind az otthoni fogfehérítéssel csak a saját fogak világosíthatók, a fogpótlások nem. Vagyis ha koronával, fogászati híddal, implantátummal pótolt foghiányunk vagy porcelán héjjal újraformált fogunk van, akkor a kezelés előtt konzultálni kell a kezelést végző szakemberrel. Az összhatást ugyanis igencsak rontja, ha két szép fehér fog között egy szürke korona éktelenkedik. Éppen ezért legtöbbször a fogpótlások cseréjére is szükség lehet a kezelést követően.

Két jó hír a végére

Az egyik, hogy az elhanyagolt, fogköves fogak sokszor már egy fogkő-eltávolítás után több árnyalatot világosodhatnak. Mivel a fogfehérítés előtt mindig sor kerül egy alapos depurálásra, vagyis fogtisztításra, már ez is szárnyakat adhat annak, aki vonzóbb megjelenésre vágyik.

A másik jó hír, hogy a fogfehérítés eredménye hosszú évekig kitarthat. Érdekes, hogy ezt inkább alábecsülik az emberek: a megkérdezettek úgy 8-12 hónapot tippelnek arra, hogy a fogfehérítő kezelés után mennyi ideig marad fehér a fogsoruk. Persze a napi három kávé vagy fekete tea, a dohányzás és rendszeresen fogyasztott áfonya mellett a fehérség tényleg kérészéletű lesz.

Ám azok, akik betartják a helyes fogápolásra vonatkozó tanácsokat, és életmódjukban visszaszorítják a fogszürkítő tevékenységeket, élelmiszereket, akár több éven keresztül villoghatnak ragyogó mosolyukkal. (X)









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás