Az érintettek száma 1990 és 2019 között megduplázódott, és elérte az 1,3 milliárdot - írták a londoni Imperial College és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kutatói a The Lancet című orvostudományi folyóiratban megjelent tanulmányukban.
A kutatók szerint 30–79 év közötti emberekről van szó, közülük egymilliárdan alacsony vagy közepes jövedelmű országokban élnek.
A magas vérnyomás okozta szív- és érrendszeri betegségek vagy stroke miatt évente 8,5 millió ember hal meg. A magas vérnyomás a vezető halálozási és betegségkiváltó ok világszerte, növeli a szív-, az agy- és a veseproblémákat is.
2019-ben Dél-Korea, Kanada és Izland volt az a három ország, ahol a betegséget a legjobban ellenőrzés alatt tartották, őket követte az Egyesült Államok, Costa Rica, Németország, Portugália és Tajvan. Különösen magas az ilyen betegek aránya a férfiak körében Magyarországon, Paraguayban és Lengyelországban, a nők körében a Dominikai Köztársaságban, Jamaicában és Paraguayban.
A betegségre vannak jó és hatékony gyógyszerek a WHO szerint, amely a betegség kezelésére tett ajánlásait nyilvánosságra is hozta. A nem túl magas vérnyomást lehet csökkenteni az életmód megváltoztatásával is – mondta Majid Ezzati, a kutatás vezetője. Több zöldség és gyümölcs, kevesebb só fogyasztása, valamint több testmozgás segít a magas vérnyomás csökkentésében.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre