Milyen egy jó árnyékoló, mire kell figyelni kiválasztásakor?

A folyamatos innovációnak köszönhetően a mai nyílászáró rendszerek kiváló hő- és hangszigetelési értékeket érnek el. (X)



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.06.01.
árnyékolástechnika

Bár a modern nyílászárók látszólag kielégítik az ablakokkal szemben támasztott igényeket, az árnyékolástechnikának továbbra is rendkívül fontos szerepe van az épületek hővédelmében.

Forrás: freepik.com

A folyamatos innovációnak köszönhetően a mai nyílászáró rendszerek kiváló hő- és hangszigetelési értékeket érnek el, tartósak és biztonságosak, a nap sugárzása ellen azonban nem nyújtanak kellő hatékonyságú védelmet. Vannak fejlett hővédő üvegezési technológiák, de több probléma is van ezekkel a módszerekkel. Az egyik a hatékonyság, maximum 30-50 %-kal csökkentik a napsugárzásból fakadó hő mennyiségét. A másik, komoly probléma, hogy nem lehet bekapcsolni, kikapcsolni, szabályozni. Így például a passzívházak esetében nem is javasolt ez az üvegezési technológia, mert az őszi, téli, tavaszi időszakban így nem tudunk kellő hőenergiát nyerni az ablakokon keresztül. Ha csak a kánikulában szeretnénk megóvni a lakásunkat, teraszunkat a tűző nap melegétől, mindenképp érdemes a megfelelő árnyékolóval felszerelni az épületet. Nézzük meg, hogy milyen árnyékolástechnikai termékekkel lehet kiegészíteni a nyílászárókat?

Alapvetően kétféle árnyékolót szoktunk megkülönböztetni, az egyik a kültéren helyezkedik el, a másik pedig a beltéren. A beltéri árnyékolókat olcsóbban megkaphatjuk, ennek több oka is van. Nem kell, hogy megküzdjenek az időjárás viszontagságaival, viszont korántsem olyan hatékonyak, mint a kültéri árnyékolók. Mivel a napenergia az üvegen áthatol és az üvegházhatásnak köszönhetően ki is fejti a hatását a belső térben, attól még hogy nem tűz be a nap, rettentően fel tud melegedni a szobánk. Vagyis ezek a beltéri árnyékolók csak a fény ellen védenek, a hőségtől nem. A legtöbb háztartásban megtalálható sötétítő függöny, szalagfüggöny vagy az egyre népszerűbb sávroló mellett talán a reluxa és a roletta a legelterjedtebb beltéri árnyékoló.

Reluxa

Az egyik legnépszerűbb beltéri árnyékoló a reluxa, megvásárolhatjuk műanyagból, alumíniumból, trópusi fából készített változatban, rengeteg színben. Így a karnist és a szerkezet látható elemei illeszkedhetnek a nyílászáró színéhez, stílusához. Elsősorban fényzáró funkciója van, emellett megóvja lakásunk intimitását a kíváncsi tekintetek elől. Gyöngysorral állítható és van olyan változata is, amelyiket két üvegréteg közé szerelhetünk, így megspórolhatjuk magunknak a nehézkes reluxatakarítást.

Roletta

A roletta a roló és a függöny kombinációja, az egyik legnépszerűbb beltéri árnyékoló. Megvásárolhatjuk tokozott vagy tokozatlan kiszerelésben, gyöngyláncos, rugós vagy motoros működtetéssel. Mielőtt rolettát választunk, mérjük fel, hogy pontosan milyen funkciót kell ellátnia. Ha teljes sötétséget szeretnénk elérni, válasszunk fényzáró változatot, de van fényáteresztő, naphálós vagy reflexiós textil változatban is. A textil anyag lehet poliészter vagy akár üvegszál is.

Kültéri árnyékolók

A kültéri árnyékolók között a legelterjedtebb típusok: redőny, napháló, zsalúzia, napellenző, pergola. A kültéri árnyékolónak több funkciója is van: védenek a hidegtől, a hőségtől, a zajtól, széltől, esőtől és a kíváncsi tekintetektől, és akár otthonunk biztonságát is növelik.

Redőny

A redőny az egyik legkeresettebb és legelterjedtebb külső árnyékolástechnikai eszköz. Kiválóan árnyékol, véd az időjárási viszontagságoktól és a leselkedőktől, és a biztonságtechnikai szempontból sem utolsó. Vannak felsőtokos, külső tokos és vakolható külső tokos rendszerek, és természetesen ezeket is lehet különböző módon variálni. A redőny készülhet műanyagból vagy alumíniumból és kiegészíthetjük rovarhálóval, így a kellemetlen, zümmögő, vérszívó nyári látogatókat is távol tudjuk tartani otthonunktól.

Napháló

Az akár 100 %-os fénykizáró változatban is rendelhető napháló segítségével úgy árnyékolhatunk, hogy közben kompromisszumok nélkül élvezhetjük a remek kilátást és a teraszt átjáró szellőt. Ez a szerkezet olyan, mint egy kültéri roletta, azzal a különbséggel, hogy UV-stabil, szélálló, és akár rovarhálóként is működhet lehúzott állapotban. Létezik belőle kézi és motoros működtetésű változat is. A naphálóval akár 22 m2-es egybefüggő felületet is árnyékolhatunk, akár hat méter magas változatot is rendelhetünk, ez a háló egy 15 centi átmérőjű tokszerkezetben elfér! A szélcsatornában elvégzett tesztek alapján akár 130 km/h szélnek is ellenáll. Ettől függetlenül a gyárak 80 km/h szélállóságot állapítanak meg biztonsági okokból. A zippzáras technikára 7 év garanciát adnak a gyártók, a meghajtásra 5 évet. Pici a helyigénye és minden épülethez illeszkedhet stílusában.

Zsaluzia

A zsaluzia egyre nagyobb népszerűségnek örvend Magyarországon, különösen a modern épületek esetében. Kompakt és esztétikus, könnyedén szabályozhatjuk vele a lakterünkbe érkező napfény mennyiségét és a beérkező hőenergiát. Rozsdamentes anyagból készül, így tökéletesen ellenáll a külső időjárási körülményeknek. Az alumínium lamella ellenáll az UV-sugárzásnak. Választható kurblis vagy motoros működtetéssel. A zsaluzia helyét célszerű a nyílászáró beépítése előtt kialakítani és besüllyeszteni a homlokzatba. A lamellák dőlésszögét állíthatjuk, pontosan szabályozhatjuk a fényerősséget, a közvetlen napsugárzást kizárhatjuk elsötétítés nélkül is, kánikula idején akár 5-10 fokkal is csökkenthetjük a belső terek hőmérsékletét. Télen pedig beáradhatnak a napsugarak és a passzív napenergia anélkül, hogy kívülről belátnának hozzánk.

Pergola

Ez egy tartós, stabil és hosszútávon is kiváló megoldás. A hagyományos fix elemes pergolák mellett ma már motorosan mozgatható ponyvás, vagy bioklimatikus pergolákat is vásárolhatunk. Sőt, elérhető áron megkaphatunk eltolható üvegfallal, LED világítással vagy egyéb kiegészítőkkel szerelt árnyékolókat.

A bioklimatikus pergolák időjárásálló alumínium szerkezetekből állnak, a tetőszerkezetben elhelyezett alumínium lamellákat távvezérléssel irányíthatjuk.

A megfelelő árnyékoló kiválasztása során az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen funkciót szánunk az eszköznek. Ha csak a beáradó fény szabályozását szeretnénk megoldani, választhatunk a kedvezőbb árú beltéri árnyékolók közül, azonban ha a nyári hőség elől is meg szeretnénk óvni otthonunkat, védekezni szeretnénk a szél, a hideg és az eső ellen is, akkor nézzünk körül a kültéri árnyékolók között. Természetesen azt is fontos megvizsgálni, hogy milyen átalakítás szükséges egy kültéri rendszer beépítésére, milyen költségekkel jár stb. Ma már a magyar piacon színben és stílusban rendkívül széles választékot találhatunk. (X)









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás