Gulyás Gergely: Támogatjuk, hogy a budapestiek népszavazáson dönthessenek a Fudan Egyetemről

A Miniszterelnökséget vezető miniszter egy villáminterjú keretében válaszolt többek között az Fudan Egyetemről szóló kérdésekre, valamint az ellenzékről és a metrófelújításról is beszélt.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.06.06.
interjú

A kormány nem akar a néppel, így a budapestiekkel szemben sem esetleges akaratuk ellenére „jót tenni” – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Mandinernek adott interjúban.

Elvesztettük a Sargentini-pert az Európai Bíróság előtt. Mi következik mindebből?

Az, hogy egy tagállam és egy uniós intézmény vitájában egészen hajmeresztő ítélet is születhet az uniós intézmény javára. Magyarország eddig is tiszteletben tartotta és ezután is tiszteletben fogja tartani a luxemburgi bíróság döntéseit, de gyengíti az Európai Uniót, ha joggal merül fel, hogy fontos döntéseknél a szerződések betűje helyett politikai szempontokat is mérlegel a bíróság. Ha egy szavazásnál lehet tartózkodni, akkor a tartózkodást le nem adott szavazatnak tekinteni jogilag nehezen alátámasztható érvelés. Ha valaki elolvassa a magyar keresetet és a bíróság ítéletét, nehezen szabadul a gondolattól, hogy az egyik uniós intézmény – a bíróság – elfogult egy másik uniós intézmény – a parlament – irányában.

Pedofiltörvény. Az ellenzék számos módosító javaslatot nyújtott be. Tudják támogatni bármelyiket?

Ez egy, a kormány szigorú büntetőpolitikájához illeszkedő gyermekvédelmi javaslat, amelyet a kormány támogat. Az ügy gazdája azonban a frakció, ezért a módosító indítványokról Kocsis Máté frakcióvezető fog dönteni.

Az M3-as metró felújítása 10 milliárdot drágult. Az ITM szerint túl van árazva a beruházás. Veszélyben a projekt?

A metrót a főváros újítja fel. Mi tartjuk magunkat az ígéretünkhöz: amit Tarlós főpolgármester úr alatt Budapestnek ígértünk, azt a főváros baloldali vezetése alatt is teljesítjük. A metrófelújítás főváros által tervezett költsége 217,5 milliárd forint, melyet a kormány 172,5 milliárdnyi uniós és 45 milliárdnyi hazai forrásból teljes egészében kifizet. Ez a jelenlegi önkormányzati ciklus legnagyobb beruházása, melyre a főváros eddig saját forrásból egyetlen fillért sem költött. Mi betartottuk, amit ígértünk. Ha a beruházás drágul, akkor azt a fővárosnak kell viselnie.

Mit gondol a súlyos büntetésekről a parlamentben? Jakab Pétert tízmillió forintra büntette meg a házelnök. Mi lesz így a parlamenti szólásszabadsággal?

Jelenlegi szövetségesei szerint Jakab Péter egy náci párt politikusa volt. Karácsony Gergely például még három éve is így vélekedett a Jobbikról, de hosszan lehetne idézni a mai baloldal vezetőitől, Gyurcsány Ferenctől Vadai Ágnesen át Mesterházy Attiláig a hasonló minősítéseket. Ez nekik is kínos, ezért a hitelvesztést mérséklendő új, a korábbitól távoli szerepet találtak a Jobbik elnökének. Jakab Péternek nem tetszik a bohóc szereposztás, amelyet újdonsült szövetségesei Gyurcsány Ferenc vezetésével neki szántak. Bohóc helyett mártír szeretne lenni. Ezért az elmúlt 30 év írott és íratlan parlamenti szabályait veszi semmibe. Tőlünk Nyugatra nincs olyan európai törvényhozás, ahol következmények nélkül lehet a képviselőtársakat – köztük közjogi méltóságokat – büntetőjogi tényállást is kimerítő módon rágalmazni.

Szombaton ezrek tüntettek a Fudan Egyetem ellen Budapesten. Az ellenzék interpretációjában ez nem csupán egy egyetemi beruházás, hanem a kormány keleti elkötelezettségének bizonyítéka a Nyugattal szemben. Mi a kormány válasza?

Nekünk nem kell a nyugati világnak hűségnyilatkozatokat tennünk, mert a NATO- és EU-tagsággal annak részei vagyunk, létező vitáink ellenére ők a szövetségeseink. Értjük a nyelvüket, akkor is, ha nem mindig szeretjük. A főpolgármester úr fordítva van ezzel: nem érti a nyelvüket, de mindig szereti. Mi örülünk annak, hogy vége a hidegháborúnak. A nyugati szövetségesi rendszer része vagyunk, de korrekt kapcsolatokra törekszünk a világ jelentős hatalmaival, így Kínával és Oroszországgal is.

Lesz Fudan Egyetem, vagy sem?

A Fudan Egyetem ügye közéleti vitára alkalmas formában pillanatnyilag nem létezik. Tervek sem állnak rendelkezésre. Ha meglesznek a tervek, világosak a pénzügyi feltételek, az egyetemépítés költségei és finanszírozása, akkor lehet dönteni. Ide mostantól számított másfél év alatt eljuthatunk. A fővárosi városházán kívül azonban már nem a Gyurcsány-koalíció van hatalmon. Mi nem akarunk a néppel, így a budapestiekkel szemben sem esetleges akaratuk ellenére „jót tenni”. Ezért támogatjuk, hogy ha a beruházás feltételei ismertek, akkor a budapestiek népszavazáson dönthessenek arról, akarnak-e Fudan Egyetemet.

A teljes interjú itt olvaható









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás