A kérdéseket hétfőnként és csütörtökönként a Metropol Facebook-oldalán teheted fel cikkünk alatt kommentben, és mi minden hétfőn, illetve csütörtökön itt, a metropol.hu-n frissülő cikkben, valamint a nyomtatott Metropol napilapban válaszolunk. Tabuk nélkül, minden a járványról.
Kérdéseid vannak a koronavírus-járványról? Tedd fel, és a Metropol megválaszolja őket. Utánanézünk, tájékozódunk egy szakértőnél és megírjuk. Lapunk új rovatában az olvasóink Facebook-oldalunkon keresztül írhatnak nekünk. Minden hétfő és csütörtök hajnalban kiteszünk egy posztot, ott kommentben felteheted a kérdéseidet. A következő csütörtöki, illetve hétfői lapszámunkban, valamint a www.metropol.hu oldalán is rendszeresen láthatod az aktuális válaszokat.
B. Hajnalka: Miért kell oltott és oltatlan emberek között különbséget tenni?! Azt mondta a kormány, hogy az oltás nem kötelező és nem érhet senkit megkülönböztetés sem pedig hátrány, ha nem oltat! Ehhez képest ez marhára nem így van!
Metropol: Kedves Hajnalka! Jelenleg még javában tart a járvány és bár kiemelkedő az oltási program hazánkban, jelenleg még nem értük el a nyájimmunitáshoz elegendő beoltott személyt. Ezenfelül viszont a gazdaságnak működnie kell, így aki rendelkezik a védőoltással, az már szabadabb életet élhet. Az oltás, ahogyan most, úgy a jövőben sem lesz kötelező, mindenki maga dönthet arról, hogy beoltja magát vagy sem, azonban a vakcinaigazolvánnyal rendelkezők egy darabig biztosan mentesülnek a korlátozások többsége alól. Ha az autóvezetést vesszük példának, akkor láthatjuk, hogy ott sem kötelező jogosítványt szerezni minden embernek, viszont csak az vezethet autót, aki megszerezte a jogosítványt.
K. Bendegúz: Amíg nem kapom meg vakcinaigazolványt, de már beoltottak, addig el fogják fogadni az oltási papíromat helyette az éttermekben/szolgáltatásokban?
M.: Kedves Bendegúz! A vakcinaigazolvánnyal igazolható a személy beoltottsága, ezért csak ezt fogadják el a vendéglátóhelyeken és a különböző szolgáltatásoknál. Az első oltást követő egy-két héten belül központilag küldik a vakcinakártyát.
N. Tamás:Különbséget tesznek a jövőben a vakcinák fajtájában például az utazásnál?
M.: Kedves Tamás! Belföldön biztosan nem és külföldön sem várható, hogy különbséget fognak tenni. Eleve a vakcinaigazolványon nincs feltüntetve az oltás fajtája, csak az, hogy védőoltással rendelkező személyről van szó.
F. Judit: Lehetséges-e, hogy a Pfizer 2. oltása után másfél héttel nagyon levertté váltam, illetve a hátam egy részén kellemetlen, ekcémaszerű kiütések jelentek meg?M.: Kedves Judit! Mindegyik engedélyezett vakcina beadása után felléphetnek pár napig tartó tünetek, esetenként több nappal később is. De ez normális, az immunrendszer válaszát jelzi a beadott oltóanyagra. Mindenki szervezete másképp reagál. Olyanok is vannak, akik semmilyen tünetet nem tapasztalnak, mégis védetté válnak, míg másokat az oltás is teljesen „leterít” – ők bizonyos értelemben szerencsésnek is tekinthetők, hiszen épp most szerzik meg a védettséget. Akit az oltás nagyon „kiüt”, az lehet, hogy nem élné túl magát a koronavírust, különösen a most fertőző súlyosabb brit mutációt. Így lehet, hogy pont az időben megkapott oltás menti meg az életét, mert ha találkozik az „igazi” koronavírussal, már felkészült lesz a szervezete. Ezzel együtt is, ha rövid időn belül nem múlnak el a kiütések, vegye fel a kapcsolatot a háziorvosával!
D. Eszter:A héten fogom megkapni az első oltásomat. Mikor számíthatok a vakcinaigazolvány megérkezésére?
M.: Kedves Eszter! A vakcinaigazolványt már az első dózis beadása után központilag, automatikusan kiállítják, amely pár napon, de legkésőbb egy-két héten belül postai úton meg is fog érkezni.
U. J. Pirihosszú, rengeteg személyes egészségügyi részletet is tartalmazó kérdése a Szputnyik V oltóanyaghoz kapcsolódik. Olvasónk az első dózis utáni enyhe tünetek után a második dózisnál erőteljes tüneteket tapasztalt, és a helyzet napról napra romlott. „A gondok a 6. nap után kezdődtek: hányinger, émelygés, teljes étvágytalanság, az ízérzés megváltozása (mindennek rossz ízét éreztem, némelynél fémes ízt), a darabos dolgok nem akartak lecsúszni! A 7-8. napon gyengeség, erőtlenség, felkelni nem igazán tudtam, hőemelkedés, erős verejtékezés.”
M.: Kedves Piri! A védőoltás után felléphetnek tünetek, ez normális. Ritkábban – ami az adott személy egészségügyi állapotától is függ – felléphetnek komolyabb tünetek is, amelyek ha pár napon belül nem csillapodnak, akkor mindenképpen fel kell venni a háziorvossal a kapcsolatot! Tájékoztassa részletesen orvosát a tünetekről, és hogy melyik vakcinát kapta meg, ő tud megfelelő tanácsot adni.
T. Marika:Azt szeretném megkérdezni, hogy a védettségi igazolványon – és a QR-kóddal elérhető oltási nyilvántartási lapon – miért csak az első oltás dátuma szerepel? Az nem evidens, hogy a kártya tulajdonosa a 2. oltást is megkapta. A QR-kód arra szolgálna szerintem, hogy aki arra illetékes, megnézhesse, hogy megtörtént a 2. oltás is, vagy nem?
M.: Kedves Marika! A védettségi igazolvány kiállítása az első oltás után történik. Előfordul, hogy előbb érkezik meg az igazolvány, mint ahogy az adott személy a második oltását megkapja. Az ellenanyag-termelés már az első dózis után elkezdődik, ezért onnantól már védettnek tekinthető az illető. Ettől függetlenül a védettségi időtartam nem rövidül le. A Kormányinfón az hangzott el korábban, hogy a 4 milliomodik oltásnál lépnek igazán életbe a kártya jogosultságának előnyei, így a QR-kód gyakorlati szerepe is.
Top hírek
Hírlevél-feliratkozás
Hírlevél-feliratkozás
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!