A koronavírus elleni küzdelemben nyújt segítséget a Violetta nevű, hazai fejlesztésű és gyártású fertőtlenítő robot. Az önjáró berendezés UV-C-sugárzással pusztítja el a mikroorganizmusokat, baktériumokat és vírusokat, köztük a Covid–19 kórokozóját, a SARS–CoV-2-t is. A tömegtermelés az alig 500 főt számláló Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei faluban, Fülesden indul.
Közép-Európában elsőként tavaly májusban a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinikáján helyeztek üzembe UV-C fény kibocsátásával fertőtlenítő, dán gyártású robot, amely jelenleg a koronavírus ellen folytatott harc egyik leghatékonyabb védekezési módja. Egy magyar fejlesztésnek köszönhetően azonban már mi is birtokában vagyunk ugyanolyan berendezésnek.
„Évek óta foglalkozunk robotok fejlesztésével. A nevünkhöz fűződik az ország első robotkávézójának megnyitása, ahol pincérrobotok szolgálnak fel a vendégeknek. Sajnos a pandémia miatt mi is zárva tartunk. A koronavírus-járvány alatt létrehoztuk a Violetta fertőtlenítő robotot, mely egészségügyi intézményekben, plázákban, szállodákban, irodaházakban használható” – nyilatkozta a fertőtlenítő robot fejlesztését és gyártását végző Enjoy Robotics Zrt. részéről Csizmazia Tibor vezérigazgató.
Tehát a beprogramozást követően magától dolgozik a fertőtlenítésre kijelölt területen, kikerülve az útjába kerülő tárgyakat. Mivel emberi jelenlétre nincsen szükség a vezérléséhez, ezért a fertőzés szempontjából veszélyes helyekre is beküldhető. Ráadásul teljesen vegyszermentes, a technológia könnyen beilleszthető a napi takarítási folyamatba. A fülesdi robotgyárban a fertőtlenítő robot mellett hamarosan nővér-, idősgondozó- és pincérrobotok is készülnek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre