Kétségbeejtő felfedezést tettek a kutatók egy új koronavírus-mutációról

A vakcinákkal szemben ellenállóbb, és az immunrendszerrel szemben sokkal erősebb koronavírus-mutáns terjed New Yorkban és az USA észak-keleti partvidékén.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.02.28.
koronavírus New York mutáció

Új koronavírus-mutáns terjed New Yorkban és az USA északkeleti partvidékén. A kutatók meglepő felfedezést tettek a variánssal kapcsolatban: beszámolójuk szerint a vakcinákkal szemben ellenállóbb és az immunrendszerrel szemben sokkal erősebb – írja a Live Science.

A mutációt B.1.526.-nak nevezték el, amely hasonlít a Dél-Afrikában azonosított B.1.351. jelű variánsra, illetve a P.1. jelű brazil variáns is megtalálható benne. Ezek ellenállóbbak a vakcinákkal szemben, ám a fő okot az aggodalomra a mindhárom variánsban megtalálható E484K tüskefehérje-mutáció jelenti, amely ellen gyenge az emberi szervezet védekezőképessége. Az új koronavírus-mutáns csökkentheti bizonyos antitestek azon képességét, hogy semlegesítsék vagy inaktiválják a vírust.

Az új koronavírus-mutáns meglepő viselkedést mutat a vakcinával szemben
Fotó: Pixabay

A kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy folyamatosan vizsgálják a mutációkat, illetve azt, miként reagálnak az oltóanyagokra. Egyes tanulmányok szerint az új vírusvariánsokkal szembeni védelmet a meglévő vakcinák is képesek kiváltani, ugyanakkor a gyártók nagy erőkkel kutatják az ezekkel szemben hatékonyabb oltóanyagokat.

Több mint tízezer mutáció létezik

Rusvai Miklós, virológus korábban a Metropolnak elmondta: a bizonyított mutációk száma már meghaladja a tízezret, ezek közül azonban csak néhány tett szert hírnévre. A brit variánsnak, a dél-afrikai és a brazil mutánsnak a korábbiaknál jóval nagyobb a fertőzőképessége, mivel könnyebben kapcsolódnak a sejtjeinkhez, és ott ráadásul nagyobb számban is képződnek. Az, hogy melyik szervet támadja meg, és hogy milyen súlyos betegséget okoz, egyelőre egyik variánsnál sem változott.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás