Egyelőre még a szakértők sem sejtik, mi állhat a változás hátterében, de eddig még soha nem látott döntéseket kell hozniuk, ha rosszabb lesz a helyzet
Egyre gyorsabban forog a Föld, állapították meg a kutatók. Egyelőre nem tudni, mi áll a jelenség hátterében – írja a Phys.org tudományos portál.
A Föld 24 óra, vagyis 86 400 szekundum alatt fordul meg a tengelye körül. Ez azonban nem teljesen igaz, a bolygó forgási sebessége különböző tényezők (például a Hold gravitációs hatása) miatt időnként változik. Ez a változás alig észrevehető, csupán precíz műszerek képesek ennek kimutatására.
Az elmúlt évtizedekben a Föld forgását az enyhe lassulás jellemezte, ám 2020 ebben is rendhagyó volt. Július 19-én ugyanis megdőlt a legrövidebb nap rekordja és egészen pontosan 1,4602 milliszekundummal volt rövidebb az átlagos 24 órás napnál. A jelenség miatt a szakértők szerint elképzelhető, hogy 2021-ben negatív szökőmásodpercet kell bevezetni, ami példa nélküli lenne: ezt annak érdekében kellene tenniük, hogy a földi órák által mutatott idő ismét szinkronba kerüljön a csillagászati megfigyelések alapján megállapíthatóval.
Hogy a Föld forgása mitől gyorsul, egyelőre rejtély. Az egyik magyarázat szerint a gleccserek és nagyobb hótömegek olvadása van hatással a forgási sebességre, de a Hold vonzása és a hegységek eróziója is okozhatja a szokatlan változást.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre