Közös hadgyakorlatot kezdett Egyiptom, Görögország és Ciprus a Földközi-tengeren - derül ki az egyiptomi hadsereg közleményéből.
A tájékoztatás szerint a néhány napig tartó légi és tengeri műveleteket egyiptomi felségvizeken hajtják végre. A Medúza-10 elnevezésű hadgyakorlat során a felek közös haditengerészeti és légi manővereket gyakorolnak, amelyek célja egyebek közt a tapasztalatcsere és a katonai együttműködés elmélyítése és erősítése, „különös tekintettel a régióban és a nemzetközi színtéren tapasztalható gyors változásokra”.
Elemzők emlékeztetnek arra, hogy az elmúlt években hatalmas földgázmezőkre bukkantak a Földközi-tenger keleti medencéjében, amely a tengeri határok körüli vitákkal párosulva a feszültség kiéleződéséhez vezetett Görögország és Ciprus, illetve Törökország között.
Egyiptom és Törökország között az arab országgal szomszédos Líbia kapcsán alakult ki feszültség. Líbia 2011-ben, Moammer Kadhafi diktátor megbuktatása és meggyilkolása után süllyedt káoszba, és gyakorlatilag két részre szakadt. Egyiptom a Líbia keleti felét ellenőrzése alatt tartó Halífa Haftar tábornokot, Törökország pedig a nemzetközileg elismert tripoli egységkormányt támogatja. Ankara az év eleje óta avatkozik be közvetlenül a líbiai belső konfliktusba, és katonai források szerint több ezer szíriai zsoldost küldött oda. Kairó ezt fenyegetésnek tekinti az ország biztonságára nézve, már csak azért is, mert ellenséges viszonyban van a török iszlamista vezetéssel.
Az arab világ egyik vezető katonai hatalmának számító Egyiptom évente több közös hadgyakorlatot rendez arab, afrikai és nyugati szövetségeseinek a részvételével.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre