Manapság a főváros egyik jelképe, amely a legendák szerint egykor boszorkányok és ördögök búvóhelye volt és, ahol már a kelták is jólérezték magukat. A Metropol sorra vette a Gellért-hegy titkait.
A legtöbb fővárosinak a Citadella, a Szabadság szobor, vagy a Szent Gellért Sziklatemplom jut eszébe a főváros fölé magasodó Gellért-hegyről, melynek legendái a kelta korig nyúlnak vissza.
A régészeti leletek alapján már az első században is éltek itt emberek. A Szent Gellért-hegy elnevezés a 15. századtól lett elterjedt, amelyhez kapcsolnak egy legendát is, miszerint 1046-ban a hittérítő Gellért püspököt a pogányok a Duna felőli sziklás részen egy hordóba zárva a mélybe lökték. Ezt megelőzően, az Árpád-kor idején a hegyet Pesti-hegynek, illetve Kelen-hegynek is nevezték.
A 16. században Blocksbergnek, azaz Boszorkányhegynek nevezték, mert úgy tartották, hogy a boszorkányok búja összejöveteleinek és más sátáni, vagy pogány szertartások helyszíne. Az egyszerű nép félt is a hegytől, mert úgy tartotta, hogy a boszorkányok és búvóhelye.
Emiatt később számos boszorkánypert és boszorkányégetést tartottak a helyszínen, ami csak az 1700-as években Mária Terézia intézkedéseinek köszönhetően szűntek meg. Érdekes módon boszorkányos mendemondák csak ezután kezdtek lábra kapni. Talán, mert a hegy aljában a 20. század közepéig virágoztak a bordélyok, így a nép fejében a rosszlányok világa összekeveredett boszorkánylegendákkal.
Ínség-szikla a Gellért-hegyhez tartozó sziklatömböt, talpalatnyi zátonyt jelöli, amelyre a Szabadság-híd pillérjeit is alapozni tudták. Elnevezése a 1960-évek elejétől ismert, de gyakran emlegették Ínségkőként is. Neve az aszályos időszakra vonatkozik: ha kevés a csapadék, – aminek a jele a szikla megjelenése, a Duna alacsony vízállása miatt – a mezőgazdaságban kevés termést jelent, tehát ínséges időszak következik.
Ön is ismer egy titkos budapesti történetet? Küldje el, és a Metropol utánajár! e-mail:[email protected]
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre