Számos legenda született egy titokzatos nőt ábrázoló szoborról, ami az egyik budapesti, Thököly úti régi villa erkélyéről néz le az utcára. Vajon kire várhat, mit figyelhet? Tényleg egy fiatal özvegyasszonynak állít emléket, aki hiába várta haza a háborúból a szerelmét?
„A világháború kitörésekor ifjú asszony búcsúzott ifjú férjétől és erről az erkélyről nézett a távozó után. Ezen az erkélyen várta évekig férjét, a postát, amely levelet hoz tőle. Halálos hír érkezett s az erkélyen ölte meg a fiatal asszonyt” – írta az Új Idők című lap 1941-ben a Thököly úti villában található titokzatos női alakról.
Több legenda is kering róla
A legendának többféle változata is létezik. Az egyik szerint a titokzatos nő halálát nem férje halálhíre, hanem az első világháború után tomboló spanyolnátha okozta.
A történet vége viszont szinte mindenütt hasonló: a „kőmenyasszony” az erkélyen halt meg (itt is búcsúzott frontra vonuló szerelmétől), de férje később visszatért az orosz hadifogságból. A gyászoló férj ezután szobrot készíttetettet halott kedveséről, az erkélyt pedig befalaztatta, hogy senki se zavarja többé az asszonyt.
A történet szép és feltehetően azért terjedhetett el szélesebb körben, mert az első és a második világháború után is rengeteg nő várta haza hiába szerelmét. Az igazság azonban sokkal prózaibb.
Dúsgazdag gyáros építette a villát
Az épület 1912-ben épült, Ybl Lajos (Ybl Miklós unokaöccse) tervei alapján egy dúsgazdag varrógépgyáros, Pápai Manó megrendelésére. A legendából annyi mindenképp igaz, hogy a milliomos üzletember lányának, Irénnek és annak férjének szánta a villát.
A titokzatos szobor keletkezéséről 1958-ban a villa tervezőjének fia, Ybl Ervin művészettörténész árulta el az igazságot, aki korábban a párizsi Sorbonne-on tanult.
Mi az igazság?
„Egy alkalommal Bourges-ban jártam: ott láttam Jacques Coeurnak, VII. Károly francia király dúsgazdag pénzügyminiszterének XV. századi nagyszerű, kései gót palotáját, melynek bejárata mellett jobbra és balra egy-egy kőből faragott, kitekintő férfi és nő figyeli, ki akar a kapun belépni. Hazatérve, elhoztam e palota képét, s megmutatva atyámnak; ez az eszme annyira megtetszett neki, hogy a Pápai-villa számára is faragtatott ilyen figyelő női alakot.” – számolt be a részletekről az Esti Hírlapnak.
Itt találja a titokzatos szobrot
Az erkélyen várakozó nő szobrát a Thököly út 61. szám alatt találjuk, nem messze a Thököly út és a Stefánia út sarkától. Nyáron az előtte álló fától szinte alig látszódig a szobor, így érdemesebb ősszel arra sétálnunk.
Tudta?
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre