Nem mindennapi pillanatnak lehettek tanúi a TV2 műtárgy-kereskedő show-műsorának nézői. A Kincsvadászokban Rejtő Jenő öngyújtójával érkezett a műsorba a férfi, de hamar lebukott, hogy csupán egy hamisítványról van szó.
A Kincsvadászokban rengeteg tárgyat próbáltak már eladni, de azon ritka pillanatoknak lehettek tanúi a nézők, hogy a szakértő már tovább sem engedte a kereskedőkhöz a ritka tárgyat. Egy férfi Rejtő Jenő öngyújtóján akart túladni, ám Megyesi Balázs alapos átvizsgálása után ennek lehetősége kudarcba fulladt. A részletes indoklás után kimondták, amit egy tulajdonos sosem szeretne hallani: a tárgy hamis.
„Ez a gyújtó sárgarézből készült, ami nikkelezett. A nikkel egy nagyon gyakori bevonási technika volt az 1900-as évek első felében. A gyújtó egy felül kézi vésett mintázattal rendelkezik, középen egy medalionnal, belül egy Rejtő felirattal. Egy vésnök felülvéste. Használatból eredendően kopások láthatóak a tárgyon, amik ezeken a kiálló részeken vannak. Ha nagyon tüzetesen megnézi az ember, kopások a vésésnél nincsenek” – utalt ezzel arra, hogy utólagos vésésről van szó.
Megyesi Balázs tovább vizsgálta a tárgyat, és azt is megindokolta, mi igazolja, bizony az eladósorba került tárgy hamis.
„Később került rá a vésés, mint ezek a sarki kopások. A sarkoknál látszik. A gyújtónak a fenéklemeze ugyanúgy vésett, mint az oldallemeze, illetve mint a felső része. Ugyanaz a minta fut körbe. A vésés alatt látszik egy régi jel, ami időközben vagy ki lett csiszolva, vagy felül lett vésve, vagy ki lett kopva. Egy G hurokkal, ez a szó a gamma. A gamma finommechanikai művek már valóban létezett az 1920–30-as években. A gamma művek az 1950-es években, amikor a csőd szélére jut, nem katonai dolgokat, műszereket gyárt, hanem fényképezőgépeket, optikai műveket, szemüveglencséket és öngyújtókat. De csak az 1950-es évektől gyárt a gamma öngyújtót!”
Ez nagyon nagy probléma, mert 1943-ban Rejtő Jenő meghalt. Tehát ez nem az ő öngyújtója, csak egy Rejtő felirattal ellátott öngyújtó.
„Erre ez a gamma felirat a bizonyíték” – magyarázta a Kincsvadászok szakértője.
Végül a tulajdonos szembesült a rossz hírrel, és hogy hiába vár érte nagy ajánlatot. Azt azonban kihangsúlyozták, nem kizárt, hogy a gyújtó egy másik Rejtő nevű emberé volt. Viszont a vizsgálat eredményei azt igazolják, biztosan állítható, a tárgy nem a híres íróé volt. Érthető módon a férfi csalódottan távozott a stúdióból, hiszen 5 millió forintot szeretett volna kérni az öngyújtóért, ám a szakértői vizsgálat eredménye miatt már a kereskedőkhöz sem jutott be a tulajdonos.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre