Százával égette el azokat az alkotásait kedden Damien Hirst brit művész, amelyeknek a gyűjtők inkább a digitális NFT-változatait akarták megtartani.
Hirst tavaly nyáron lépett a piacra első NFT-kollekciójával. (NFT: non-fungible token, azaz nem helyettesíthető token.) A The Currency című gyűjteményben tízezer eredeti, színes foltokat ábrázoló alkotását kínálta NFT-verzióban. Az NFT-ket 2000 dollárért (883 ezer forintért) lehetett megvásárolni.
A gyűjtőknek választaniuk kellett, hogy megtartják-e a digitális verziót vagy elcserélik a valódi műalkotásra. A londoni Newport Street Gallery adatai szerint 5149-en választották az utóbbit, de 4851-en az NFT-re szavaztak.
Az eseményt élőben közvetítették a galériából: Hirst és asszisztensei kandallóban égették el a műveket.
„Sokan gondolják, hogy dollármilliókat érő műalkotásokat égetek el, de valójában a fizikai műalkotások NFT-vé való átváltozását fejezem be az eredeti darabok elégetésével” – magyarázta a Turner-díjas művész az Instagramon.
„Amint elégetem, a digitális vagy fizikai műalkotás értéke, amelyet a legjobb esetben is nehéz meghatározni, nem fog elveszni, hanem átkerül az NFT-be” – fogalmazott Hirst.
A színes zománcfestékkel, kézzel készült, papírra festett, számozott, címmel ellátott, aláírt műalkotásokat október 30-áig égetik el, amikor a The Currency kiállítás bezár.
Az 57 éves művészt sokan olyan megosztó alkotásai miatt ismerik, mint egy formaldehidben úszó, halott cápa, illetve egy kettévágott tehén és borja.
Hirst arra a kérdésre, hogy milyen érzés volt elégetni a műveket, azt válaszolta: „Jó érzés, jobb, mint amire számítottam”.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre