Törőcsik Mari élete képekben





A legendás színésznő pénteken szerződött az égi társulathoz, most legemlékezetesebb momentumaival búcsúzunk.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2021.04.16.
búcsú

A Nemzeti Színház társulata mély fájdalommal tudata, hogy ma hajnalban, hosszú betegeskedés után, életének 86. évében elhunyt Törőcsik Mari, a Nemzet Színésze és a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, háromszoros Kossuth-, kétszeres Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész. A Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Mint arról a Metropol beszámolt, a színésznő az utóbbi másfél hónapban kórházban volt. Törőcsik Marit hőemelkedéssel szállították a szombathelyi Markusovszky Kórházba velemi otthonából. A család a színésznő nyugalma érdekében és az álhírek elkerülése miatt nem adott ki semmilyen tájékoztatást.

Így búcsúzik a Metropol Törőcsik Maritól:

Törőcsik Marit a Nemzeti Színház saját halottjának tekinti

A színművésznő számára a színház jelentette az életet. Amikor 2009-ben a klinikai halál állapotából visszatért, régi barátja, az orosz rendező, Anatolij Vasziljev „visszarendezte” az életbe Kaposváron A naphosszat a fákon című előadásban. Később is betegeskedett, sokszor gyenge volt, ám amikor a színpadra lépett, elképedve figyeltük azt az erőt, tartást, energiát, amit a szerepén keresztül mutatott. Igen, kivirult, eleven lett. Nyoma sem volt a gyengeségnek. Csodáltuk, irigyeltük: honnan van ebben a beteg és törékeny testben az az erő, amit a színpadra lépve mozgósít. Magányosan élt férje, Maár Gyula halála óta. Tudtuk, hogy a színház adott neki erőt az élethez. Az, hogy van dolga, feladata – olvasható a Nemzeti Színház honlapján. 1956 óta, amikor berobbant a Körhinta Marijaként a színházi életbe, megszakítás nélkül játszott. A számok is elképesztőek: százharminckét színházi szerepét őrzi az archívum, ebből hatvanhatot a Nemzeti Színház előadásaiban játszott. Utoljára a 2016-ban bemutatott Galilei életében lépett színpadra. Filmszerepeinek száma százhetvennégy. A számok persze csak a mennyiségről szólnak, de ennek a hosszú pályának az értékét a minőség adta. Barátja, Pilinszky János költő az elsők között ismerte fel és fogalmazta meg ennek a páratlan tehetségnek a titkát.

Emlékezés Törőcsik Marira

„A színészek túlnyomó többsége alakító művész, megformálja a figurát. Törőcsik Mari ritka kivétel, ő nem alakítja, ő táplálja szerepét, lázas ihlettel és folyamatosan. A színpadi alak számára nem kész ruha, mit estéről estére magára ölt: szemünk láttára, pillanatról pillanatra emeli ki szerepét önmagából és szövegéből, a teremtés forrón csupasz és kockázatos gesztusával. Józan és sugallatos egyszerre. Ezt a szélsőséges és nagyszerű ellentmondást csak zseniális művész tudja elviselni és megvalósítani. Kivételes lélek, ki egyszerre senkié és mindenkié… Törőcsik Mari – jelképes jelenet – egy vidám álarcot tép le magáról. Ami a maszk mögül kitűnik, nemcsak egy síró, elmaszatolt arcocska, hanem valami, amivel alig lehet szembenézni. Törőcsik Mari arca. Életének, szerepeinek, tehetségének örökös, mezítelen tápláléka” – írja a Nemzeti Színház.

Orbán Viktor a Facebook-oldalán búcsúzott el a 86. életévében elhunyt Törőcsik Maritól.

A miniszterelnök a Körhinta ikonikus idézetével és egy közös képpel búcsúzik a legendától.

„Drága Mari! Elment hát. Repültünk, Mari, repültünk! Isten Önnel!” – írta a bejegyzéséhez Orbán Viktor.

Orbán Viktor felköszöntötte születésnapján

A miniszterelnök 2019-ben személyesen is köszöntötte Töröcsik Marit, akkor készült a közös kép.





Top hírek







Hírlevél-feliratkozás