A labdarúgó NB I 2. fordulójából elhalasztott mérkőzésen a Ferencváros 2-1-re legyőzte idegenben a Zalaegerszeget. A meccs egy tizenegyesről maradt emlékezetes.
A Ferencváros a találkozó 17 percében jogosan megítélt büntetőhöz jutott, amelyet a zöld-fehérek csatára, Marquinhos értékesített. A zalaegerszegiek edzője a találkozót követő sajtótájékoztatón nem fogta vissza magát, előbb a VAR-t kritizálta, majd a játékvezetőknek esett neki. Moniz számonkérte, hogy miért nem a helyes döntést hozta a VAR, mert szerinte – és a tévénézők nagy része szerint is – a Fradi brazilja a tizenegyes lövésének pillanatában duplán ért a leállított labdához, ami szabálytalan. Miután alaposan kidühöngte magát, még a magyar játékvezetőkbe is „belerúgott” a kérdésével.
A bírók a Ferencvárosnak ítélnek vagy valóban semlegesek? – tette fel a költői kérdést Ricardo Moniz.
Itt nézheted meg az esetet!
A VAR-t – bevezetése óta – sok kritika éri, úgy az edzőktől mint a játékosoktól és a szurkolóktól egyaránt. Arany Tamás, egykori játékvezetőt (299 mérkőzésen volt vezetőbíró) kérdeztük a VAR-ról és az ominózus büntetőről.
Szeretném leszögezni, hogy – és nem lenne baj, ha ezt az edzők is tudnák – a VAR nem játékvezető, csak javaslatot ad a pályán tevékenykedő bírónak. Mivel a videobíró munkáját több kamera, itthon tizennégy segíti, így más-más szögből is láthatja a kérdéses szituációkat. Ha úgy látják az elemzők, hogy nem egyértelmű a dolog, rászólnak a kolléga fülesére, gyere ki, nézd meg az esetet.
– Ha a játékvezető is úgy érzi, szüksége van a „tévézésre”, kimegy a monitorhoz és megnézi a visszajátszást, akár többször is, más-más kameraállásból, és dönt.
– A mindenkori vezetőbíró dönt minden szituációban – folytatta Arany Tamás. – Hogy Zalaegerszegen miért nem ment ki a kolléga a VAR monitorhoz? Nos, mert nem látta értelmét, meggyőződése szerint nem volt szabálytalanság, és a VAR sem jelzett a fülére.
Az egykori futballbíró szerint semmi különös nem történt a zalaegerszegi büntetőnél, megcsúszott a játékos, de kétszeri érintés nem volt, igaz, az elrúgás pillanatában mindkét lábat érte a labda.
– Ez sem szabálytalan, hiszen ha valaki olyan ügyes, hogy a két bokája közé befogja a leállított labdát, majd úgy rúgja, illetve inkább dobja kapura vagy passzol, nem szabálytalankodik.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre