A magyar sportolók hat arany-, hét ezüst- és hét bronzéremmel zártak a tokiói olimpián, ebből a fővárosi klubok közül a Honvéd versenyzői szerezték a legtöbbet. A magyar klub a 26. lenne az országok éremtáblázatán.
A szervezők adatai szerint július 1-jétől vasárnapig összesen 613 500 koronavírustesztet végeztek el az olimpiához kapcsolódóan, és 436 pozitív esetre bukkantak. Érdekesség, egy magyar klub az első 30 között lenne az országok éremtáblázatán.
A Honvéd volt a legjobb
A fővárosi klubjaink közül a Budapesti Honvéd sportolói szerepeltek a legeredményesebben. Az úszó Milák Kristóf és a birkózó Lőrincz Tamás egyéni elsősége mellett Csipes Tamara a női kajaknégyes tagjaként nyert aranyat. Az ezüstérmesek közül Milák és Csipes mellett a birkózó Lőrincz Viktor, a párbajtőröző Siklósi Gergely képviselte a piros-fehéreket. Hosnyánszky Norbert pedig a férfi pólóválogatottal nyert bronzérmet. Ez az országok éremtáblázatán a 26. helyre lenne elég.
– Sportolóink a magyar sikerek 40 százalékában benne voltak. A magyar érmek 30 százalékát pedig honvédos versenyző szerezte meg – mondta büszkén a BHSE ügyvezető elnöke, kétszeres olimpiai bajnok vízilabdakapusunk, Gergely István.
24 világcsúcs
A sportolók 24-szer javították meg a világcsúcsot a tokiói olimpián. Úszásban és evezésben hat-hat, súlyemelésben négy, atlétikában és pályakerékpárban három-három alkalommal. A legtöbbször – négyszer – a kínaiak döntöttek világrekordot: a súlyemelő Si Cse-jung a férfiak 73 kilogrammos súlycsoportjában, a sportlövő Csang Csang-hung a férfi kisöbű szabadpuska összetettben, a kerékpáros Pao San-csü és Csung Tien-si a női csapatsprintben, a női váltójuk pedig a 4x200 méteres gyorsúszásban. A legtöbb érmet – hetet, ebből négy aranyat – az ausztrál úszó, Emma McKeon szerezte Tokióban. A legtöbb aranyérem – öt – az amerikai úszó, Caeleb Dressel nevéhez fűződik, aki 50 és 100 gyorson, 100 pillangón, valamint a 4x100-as gyors- és vegyesváltó tagjaként is győzött.
52 éves a legidősebb bajnok
A legfiatalabb bajnok 13 éves és 330 napos korában japán Nisija Momidzsi, a gördeszkázás női utcai versenyszámának aranyérmese volt. De az amerikai műugró, Marjorie Gestring rekordját nem tudta megdönteni, aki 1936-ban 13 évesen és 267 naposan nyert. A legifjabb tokiói érmes 12 éves és 343 napos korában a japán Hiraki Kokona volt, aki a gördeszkázás női park versenyszámában második lett. A legidősebb olimpiai bajnok a japán fővárosban az 52 éves Dorothee Schneider lett, aki a díjlovaglás csapatversenyében tagja volt az első helyezett német válogatottnak. A legidősebb érmes, a 62 éves ausztrál Andrew Hoy kétszer is dobogóra állhatott: lovastusában egyéniben a harmadik, csapatban a második helyet szerezte meg.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre