
A klímatudomány üzenete egy élhető jövőért – beszélgetéssorozat
Világképünk átalakítása – Hogyan fogalmazzuk újra gazdasági és társadalmi céljainkat? – többek között ezekkel a kérdésekkel foglalkoznak a résztvevők.
Az esemény a cseh és a magyar nőtörténetek mérföldköveit és azok sajátosságait taglalja, majd 3-3 ismert cseh és magyar nőtörténész és/vagy genderológus részvétele mellett.
A Cseh hősnők, a Cseh Centrum virtuális online kiállítása 30 fontos cseh nő kortárs illusztrátorok által megálmodott portréját mutatta be.
A jelentős cseh nőalakok történetének illusztrált mozaikja 2020-ban keletkezett és jött létre a csehszlovák nők választójogának 100-ik, valamint Božena Němcová írónő születésének 200-ik évfordulója alkalmából: uralkodónők, politikusok, művészek, kutatók és sportolók, amelyek jól körülhatárolt, jelentékeny nyomot hagytak maguk után nemcsak a cseh, hanem a világtörténelemi múltban és jelenben is.
A virtuális kiállítás folytatásaként január 28-án pénteken cseh és magyar kutatók bevonásával „Hősnők: A cseh–magyar női emancipáció mérföldkövei” címmel cseh–magyar nőtörténeti konferencia valósul meg.
A program résztvevői:
– Sipos Balázs (HU) – történész, habilitált egyetemi docens, ELTE BTK (Történeti Intézet, Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszék); Nőtörténeti Kutatóközpont, központvezető
– Acsády Judit (HU) – szociológus, tudományos főmunkatárs, Társadalomtudományi Kutatóközpont, Szociológiai Intézet
– Czeferner Dóra (HU) – történész, Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Történettudományi Intézet
– Johana Jonáková (CZ) – igazgatóhelyettes, Gender Studies közhasznú egyesület; szociológus, auditor és evaluátor
– Marie Heřmanová (CZ) – genderszakértő, szociológus, Cseh Tudományos Akadémia, Szociológiai Intézet
– Šárka Homfray (CZ) – genderszakértő, jogász
Moderátor:
– Bolemant Lilla (HU/SK/CZ) – szerkesztő, irodalomkutató, kiadóvezető, Phoenix Polgári Társulás – Womanpress
Időpont: január 28. (péntek), 10.00
Helyszín: Európa Pont (1024 Budapest, Lövőház u. 35.)
További információk itt.
Világképünk átalakítása – Hogyan fogalmazzuk újra gazdasági és társadalmi céljainkat? – többek között ezekkel a kérdésekkel foglalkoznak a résztvevők.
A Fókusz Közösségi Tér – Én/idő program szeretettel vár mindenkit, aki kikapcsolódna, beszélgetne.
A program célja, hogy játékosan hívják fel a figyelmet a felelős közlekedésre – nemcsak a járművezetők, hanem a gyalogosan, rollerrel vagy biciklivel közlekedő gyerekek, fiatalok számára is.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre