
Hegyizene – Szendőfi Balázs természetfilmje
Az alkotás az Erdélyi-szigethegységről szól, amelynek számos területe mind tudományos feltártságában, mind a köztudatban némileg „fehér folt”.
Lilyan Kaiv észt karmester, aki a Dohnányi Akadémia 2019-es karmesterkurzusán olyan kiemelkedő teljesítményt nyújtott, hogy azzal mind a zenekar, mind Hollerung Gábor, a mesterkurzus vezetőjének elismerését kivívta.
A június 4-én, 19 órakor kezdődő program műsora:
Arvo Pärt: Fratres
Mozart: Sinfonia concertante K. 297b
Sosztakovics: IX. szimfónia
Arvo Pärt észt zeneszerző Fratres (Fivérek) című alkotását a karmester választotta. A háromrészes mű eredetileg kötött hangszerelés nélkül íródott meg, vagyis bármely hangszereken elő lehetett adni. (A mai estén a vonószenekarra és ütőhangszerekre íródott változat hangzik el.) Ez a technika használatos volt a középkori és a reneszánsz zenében is, melyeket Pärt tanulmányozott. A Fratres a zeneszerző szerint azt illusztrálja, „ahogyan a jelen közvetlensége és az örökkévalóság küzd bennünk egymással”.
A másodikként felcsendülő Mozart:Esz-dúr Sinfonia concertante eredetileg fuvolára, oboára, kürtre és fagottra íródott, Mozart négy hangszervirtuóz barátja számára 1778-ban, Párizsban. A művészeket a szerző még Mannheimban ismerte meg, s úgy tervezte, új darabját a párizsi Concerts Spirituels egyik rendezvényén mutatják majd be. A bemutató azonban elmaradt, sőt, a kéziratnak is nyoma veszett. Mozart ugyan néhány hónappal később egy levélben kifejezte szándékát, miszerint újból lekottázná a kompozíciót, erre végül mégsem került sor. Azt sem tudjuk, ki készítette a mű ma ismert formáját. A négy szólóhangszer megszólaltatója ezen az estén a BDZ négy kiváló művésze.
Sosztakovics 1944 végén már tervbe vette a Hetedik és Nyolcadik szimfóniájával megkezdett sort lezárni hivatott Kilencedik szimfónia megírását. Terveiben egy monumentális, Beethoven Kilencedikjéhez hasonló apparátusú előadógárdát álmodott meg. A botrányba fulladó bemutatón aztán kiderült, hogy a szerző Beethoven hősi pátoszának felidézése helyett inkább Haydn tréfásan szókimondó egyszerűségét választotta követendő példának, szinte parodisztikus szándékot sejtetve. A szovjet kritikusok fenntartásait azonban az idő és az előadóművészek idővel megcáfolták: a háború emlékének elhalványodtával a Kilencediket immár sokkal több karmester tűzte műsorára, mint a súlyosan programatikus Hetediket és Nyolcadikat. Részletek itt.
Az alkotás az Erdélyi-szigethegységről szól, amelynek számos területe mind tudományos feltártságában, mind a köztudatban némileg „fehér folt”.
Romantikus vígjáték, 2008, Franciaország, 107. Rendezte: Lisa Azuelos. Francia nyelven, magyar felirattal.
Színes, feliratos amerikai film, 164’, 1988. Rendezte: Martin Scorsese.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre